Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
NADUŻYCIA LITURGICZNE
Autor Wiadomość
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #136
 
inkwizytor napisał(a):Więc moi drodzy gitary zabierajcie na ognisko a nie na Msze Świętą i zacznijcie uczyć się łaciny bo pewnie niebawem się przyda.
Niech zgadnę, o tym mówisz:
Benedykt 16 w 42 numerze Sacramentum Caritatis napisał(a):W ramach ars celebrandi znaczące miejsce zajmuje śpiew liturgiczny[126]. Słusznie św. Augustyn w swym słynnym kazaniu stwierdza: ”Nowy człowiek zna nowe pieśni. Śpiew jest objawem wesołości. Jeśli wnikliwiej to rozpatrzymy, stwierdzimy, że to sprawa miłości”[127]. Lud Boży zebrany na celebracji śpiewa chwałę Bogu. Kościół, w swej dwutysiącletniej historii tworzył i nadal tworzy muzykę i śpiewy, które stanowią dziedzictwo wiary i miłości, i których nie należy zagubić. Naprawdę w liturgii nie możemy powiedzieć, że jeden śpiew jest równy innemu. Należy przy tym unikać ogólnej improwizacji lub wprowadzania takich gatunków muzycznych, które nie szanują zmysłu liturgii. Śpiew, jako element liturgiczny, winien być włączony we właściwą formę celebracji[128]. W konsekwencji wszystko – tekst śpiewu, melodia i wykonanie – powinno odpowiadać znaczeniu celebrowanej tajemnicy, poszczególnym częściom obrzędu oraz okresowi liturgicznemu[129]. W końcu, biorąc pod uwagę różne kierunki i różne, godne pochwały tradycje, pragnę przypomnieć, o co prosili Ojcowie synodalni, by odpowiednio doceniono chorał gregoriański[130], jako właściwy dla liturgii rzymskiej[131].
Tu nie ma nic o ognisku i gitarach...

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
04-04-2007 00:44
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
inkwizytor Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 156
Dołączył: Sep 2005
Reputacja: 0
Post: #137
 
Cytat:wprowadzania takich gatunków muzycznych, które nie szanują zmysłu liturgii

Konkretnie o to.
Na temat instrumentów jakie można używać w czasie Mszy wypowiadał się o ile pamiętam któryś z papieży przedsoborowych ( nie przytocze w tej chwili konkretnie który bo nie pamiętam) i uznał on że gitara nie jest instrumentem nadającym się do takich celów.
Benedykt XVI nie musi wymieniać konkretnych instrumentów i gatunków muzycznych gdyż uczynili to już jego szacowni poprzednicy.
Pozdrawiam

Non tam praeclarum est scire Latine, quam turpe nescire.
04-04-2007 00:59
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #138
 
Widzisz, ja żyję w roku 2007. Mam za sobą 6 lat formacji w WSD, 1 rok niemal formacji w PSD, i wszędzie tam ciągle mówią o Soborze Watykańskim II jako powszechnie obowiązującym. Co więcej - w wielu kościołach, w których bywam przy różnych okazjach używa się gitar i fletów, i w ogóle całej gamy instrumentów muzycznych.
Pamiętaj, że nie jesteś sam w Kościele doby 2 wieku

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
04-04-2007 01:03
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
inkwizytor Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 156
Dołączył: Sep 2005
Reputacja: 0
Post: #139
 
Pare postów wyżej podał ksiądz link do konstytucji V2 o muzyce. Ja nie znalazłem tam nic o gitarach za to dużo o chorale i polifonii. Czy stosuje je Ksiądz podczas sprawowania Najświętrzej Ofiary?

Non tam praeclarum est scire Latine, quam turpe nescire.
04-04-2007 01:24
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #140
 
inkwizytor napisał(a):Ja nie znalazłem tam nic o gitarach za to dużo o chorale i polifonii. Czy stosuje je Ksiądz podczas sprawowania Najświętrzej Ofiary?
1. Jeśli nie ma nic na przeciw gitarom, to można je używać
2. Jestem ksiedzem, a nie organistą. Zaś chorał - owszem - śpiewam msze świętą wtedy, gdy jest to przepisane: oracje, prefacje, błogosławieństwa.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
04-04-2007 01:38
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #141
 
Poza tym ocena, co nie przystaje do liturgii jest subiektywna. Jeśli to z namaszczenia Ducha, to i perkusja znajdzie miejsce w liturgii, dopóki będzie pomagać w modlitwie a nie szkodzić.

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
04-04-2007 08:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
inkwizytor Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 156
Dołączył: Sep 2005
Reputacja: 0
Post: #142
 
Cytat:1. Jeśli nie ma nic na przeciw gitarom, to można je używać

Jeśli żaden dokument nie wspomina dosłownie że tak nie wolno to można i tak
http://bp3.blogger.com/_SYA86neiR8Q/Rc7d...01_jpg.jpg
To jest właśnie największy problem liturgii posoborowej. Kążdy robi sobie co chce bo nikt wyraźnie nie powiedział że czegoś nie wolno.
Czytając co po niekturych zaczynam wątpić czy planowana przez papieża "reforma reformy" ma jakikolwiek sens.
Zawsze znajdą się jacyś perkusiści, gitarzyści i księża w strojach błaznów...

Non tam praeclarum est scire Latine, quam turpe nescire.
04-04-2007 09:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #143
 
inkwizytor napisał(a):Jeśli żaden dokument nie wspomina dosłownie że tak nie wolno to można i tak
Czy ty na prawde jesteś taki naiwny, czy tylko ja mam takie wrażenie? Przecież jak ktoś chce, to może zrobić zdjęcie, na którym sakramenty sprawować będzie szympans.
Przestań narzekać, szukać sensacji. Zachowujesz sie jak zgorzkniały inkwizytor w wypaczonym pojęciu antyklerykała. W wyniku takiego biadolenia ciągle wbijasz samobójcze bramki do Kościoła Katolickiego. Tak nie można. Ty nie jesteś uprawniony do takich wypowiedzi, gdyż nie masz najmniejszego pojęcia o dokumentach soborowych. Zatrzymujesz się na tym, czego w nich w ogóle nie ma. To sygnał sporego konfliktu sumienia oraz obrazu Boga, który jest Sędzią i tylko sędzią. Czyżbyś miał tatę policjanta lub prawnika?

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
04-04-2007 09:59
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
inkwizytor Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 156
Dołączył: Sep 2005
Reputacja: 0
Post: #144
 
Cytat:Czy ty na prawde jesteś taki naiwny, czy tylko ja mam takie wrażenie? Przecież jak ktoś chce, to może zrobić zdjęcie, na którym sakramenty sprawować będzie szympans.

Czy sugeruje Ksiądz że zdjęcia umieszczane na http://breviarium.blogspot.com/ są mistyfikacją a kryzys i nadużycia to tylko spisek zgożkniałych inkwizytorów czy innej masonerii?
Cytat:Ty nie jesteś uprawniony do takich wypowiedzi, gdyż nie masz najmniejszego pojęcia o dokumentach soborowych.
Dosyć odważne stwierdzenia jak na człowieka który nie zna mnie osobiście. Pragne zauważyć że wszystkie dokumenty kościelne w tym pisma V2 są ogulnie dostępne w sieci i każdy kto ma na to ochote może się z nimi zapoznać i wyraźić swoje zdanie.
Pozatym to Ksiądz twierdzi że skoro Kościół czegoś otwarcie nie zabrania to jest to dozwolone, ja tylko prubowałem wczuć się w Księdza tok myślenia.

Non tam praeclarum est scire Latine, quam turpe nescire.
04-04-2007 10:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #145
 
inkwizytor napisał(a):1. Dosyć odważne stwierdzenia jak na człowieka który nie zna mnie osobiście.
2. Pragne zauważyć że wszystkie dokumenty kościelne w tym pisma V2 są ogulnie dostępne w sieci i każdy kto ma na to ochote może się z nimi zapoznać i wyraźić swoje zdanie.
3. Pozatym to Ksiądz twierdzi że skoro Kościół czegoś otwarcie nie zabrania to jest to dozwolone, ja tylko prubowałem wczuć się w Księdza tok myślenia.
1. Nie sądzę, byś miał kanoniczną misję nauczania doktryny kościoła katolickiego.
2. Wyrazić zdanie - owszem, ma prawo każdy. ty jednak zdaje się, polaryzujesz problem liturgii. A liturgia jest jedna - posoborowa, która na dziś dzień dozwala wykorzystywać zarówno bogactwo tradycji, jak również angażować zdobycze teraźniejszości.
3. Okazuje się, że ci się nie udało.

[ Dodano: Sro 04 Kwi, 2007 10:45 ]
inkwizytor napisał(a):http://breviarium.blogspot.com/
To jest szczyt szczytów w niekompetencji. Jeśli chodzi o formuły spowiedzi powszechnej, to ja tam nie widzę niczego gorszącego.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
04-04-2007 10:36
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
inkwizytor Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 156
Dołączył: Sep 2005
Reputacja: 0
Post: #146
 
Cytat:A liturgia jest jedna - posoborowa
Nie spodziewałem się po Księdzu takiej ignorancji, no cuż to świadczy tylko o formacji polskich kapłanów. Proponuje zapoznać się z długą listą uznanych rytów katolickich zarówno Kościoła wschodniego jak i zachodniego. NOM jest tylko i wyłącznie jednym z wielu i ani nie jest on najstarszym, ani nie najpiękniejszym i najbardziej szacownym.
Pozdrawiam

Non tam praeclarum est scire Latine, quam turpe nescire.
04-04-2007 10:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #147
 
inkwizytor napisał(a):Nie spodziewałem się po Księdzu takiej ignorancji, no cuż to świadczy tylko o formacji polskich kapłanów. Proponuje zapoznać się z długą listą uznanych rytów katolickich zarówno Kościoła wschodniego jak i zachodniego. NOM jest tylko i wyłącznie jednym z wielu i ani nie jest on najstarszym, ani nie najpiękniejszym i najbardziej szacownym.
Zastanawiam się, jak to się stało, że jesteś na studiach, skoro masz problem w czytaniu ze zrozumieniem. Co więcej, próbujesz mi tu wciskać słowa i myśli, które się u mnie w ogóle nie pojawiły.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
04-04-2007 11:00
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
inkwizytor Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 156
Dołączył: Sep 2005
Reputacja: 0
Post: #148
 
Cytat:Zastanawiam się, jak to się stało, że jesteś na studiach, skoro masz problem w czytaniu ze zrozumieniem.
Inwektywy ad persona nie przystoją księdzu katolickiemu, ale tak to już jest że jak ktoś nie wie co powiedzieć to wypisuje takie rzeczy...

Ale niech już Księdzu będzie że czytać ze zrozumieniem nie umie. Prosze więc o wyjaśnienie mi poniższych słów Księdza które jak Ksiądz twierdzi źle zrozumiałem.
Cytat:ty jednak zdaje się, polaryzujesz problem liturgii. A liturgia jest jedna - posoborowa,

Non tam praeclarum est scire Latine, quam turpe nescire.
04-04-2007 11:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #149
 
inkwizytor napisał(a):
Cytat:Zastanawiam się, jak to się stało, że jesteś na studiach, skoro masz problem w czytaniu ze zrozumieniem.
1. Inwektywy ad persona nie przystoją księdzu katolickiemu, ale tak to już jest że jak ktoś nie wie co powiedzieć to wypisuje takie rzeczy...
2. Ale niech już Księdzu będzie że czytać ze zrozumieniem nie umie. Prosze więc o wyjaśnienie mi poniższych słów Księdza które jak Ksiądz twierdzi źle zrozumiałem.
Cytat:ty jednak zdaje się, polaryzujesz problem liturgii. A liturgia jest jedna - posoborowa,

Ad 1 - jakie inwektywy? Czy znasz język polski? To, co napisałem, to ani obelga, ani zniewaga. Więc proszę, nie unoś się dumą, tylko twardo stąpaj po ziemi.
Ad 2. Dobrze, postaram się:
Inwizytor napisał(a):Nie spodziewałem się po Księdzu takiej ignorancji, no cuż to świadczy tylko o formacji polskich kapłanów. Proponuje zapoznać się z długą listą uznanych rytów katolickich zarówno Kościoła wschodniego jak i zachodniego. NOM jest tylko i wyłącznie jednym z wielu i ani nie jest on najstarszym, ani nie najpiękniejszym i najbardziej szacownym.
NOM i liturgia stanowią jedną całość. Tak samo jak liturgia i poszczególne ryty liturgiczne, właściwe dla poszczególnych kościołów w świecie: m.in Bizantyjsko-ukraiński, syro-malabarski, maronicki, koptyjski, syryjski, ambrozjański. Liturgia powtarzam jest jedna, posoborowa. W niej zaś mieści się spuścizna tradycji 2000 lat chrześcijaństwa.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
04-04-2007 11:20
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
alus Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,688
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #150
 
Dziwne te zarzuty....Msza św to obcowanie z żywym Chrystusem, bo wierzyć to pozwolić unieść się w nowy głębszy wymiar, w przestrzeń w której zanikają wszelkie granice, oprawy, pieśni, muzyka - a organy, cymbały, gitary, grają na chwałę Panu.
04-04-2007 11:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów