Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
NADUŻYCIA LITURGICZNE
Autor Wiadomość
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #16
 
Podzieliłam ten temat, gdyż zaczęliśmy dyskutować nie na ten temat co trzeba. Na rozmowy o róznych rytach w liturgii katolickiej, zapraszam tutaj: http://forum.ewangelizacja.sulechow.net/...2&start=15

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
23-09-2005 16:25
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #17
 
Wojtek37 napisał(a):
inkwizytor napisał(a):Chciałem pokazać do jakich nadurzyć liturgicznych dochodzi, niejednokrotnie z przyzwoleniem biskupów.
Radze zapoznać sie ze Wskazaniami Episkopatu Polski po ogłoszeniu nowego wydania Ogólnego wprowadzenia do Mszału Rzymskiego

http://www.kkbids.episkopat.pl/anamnesis/42/8.htm

O ile pamiętam z historii Kościoła za czaszów Trydentu i wcześniej też były nadużycia. One zawsze były obecne w Kościele, bo czynnik ludzki zawsze jest słabszy od Bożego.

Wojtku, ja myslę, że one nie tylko były, one są i będą jeszcze.
Wiele jest takich osób, które usilnie próbują coś zmieniać na siłę i robią to mimo ustanowionego prawa przez Kościół a dokładniej przez głowy Koscioła. Nic więc dziwnego, że te nadużycia wystepowały i występują. Nie wiem czy da sie to zmienić, ja bynajmniej wątpię w to by ich nadal nie było.
Widać,że trzeba się takze modlić za tych, którzy dopuszczają sie tych nadużyć. By Bóg mógł oświecać umysły tych, którzy myślą o takich rzeczach.

Pozdrawiam

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
06-10-2005 23:03
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
inkwizytor Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 156
Dołączył: Sep 2005
Reputacja: 0
Post: #18
 
Z nadużyciami nie tylko powinniśmy ale wręcz musimy walczyć! Jeżeli do takich rzeczy dochodzi w naszych parafiach należy zwrócić uwage księdzu, a jeśli to nie pomaga zwrócić się w tej sprawie do wyższej instancji. Odpowiedz na pytanie jak skutecznie to robić można znaleść tutaj http://www.forum.pascha.org.pl/viewtopic.php?t=275
Pozdrawiam
07-10-2005 12:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #19
 
Wydaje mie się, że za bardzo rozdmuchano marginalne wydarzenie. Owszem, to dzięki internetowi stało się medialne, ale to jakieś tysięczne części promila, w których mamy do czynienia z naduzyciami. Po co się na tym koncentrować

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
07-10-2005 20:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #20
 
Annnika napisał(a):Wydaje mie się, że za bardzo rozdmuchano marginalne wydarzenie. Owszem, to dzięki internetowi stało się medialne, ale to jakieś tysięczne części promila, w których mamy do czynienia z naduzyciami. Po co się na tym koncentrować

Aby je wykluczać z życia Kościoła, i trzeba to robić choćby z szacunku do tak ważnych części Mszy czy innych nabożeństw.
Takie nadużycia to brak szacunku dla Sacrum.

Pozdrawiam

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
07-10-2005 21:04
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #21
 
Owszem, nie mam nic przeciwko temu, ale to nagle zabrzmiało jak krucjata :!:

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
07-10-2005 21:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #22
 
Raczej nikt tutaj o krucjacie nie myślał, mimo ze mogło to tak wygladać lub można było to tak odebrać. Chodzi o zachowywanie podstawowych zasad sprawowania liturgii, co jest bardzo ważne i szacunek względem tego to podstawa.

Pozdrawiam

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
07-10-2005 22:40
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
voska Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 128
Dołączył: Oct 2005
Reputacja: 0
Post: #23
 
Annnika napisał(a):za bardzo rozdmuchano marginalne wydarzenie.
To nie jest marginalne, a zaczyna sie robić powszechne. Co do tego czy można stosować tańce liturgiczne i inne tego typu rzeczy zapraszam do przestudiowania OWMR i KL. Jak mi ktoś znajdzie choć jedno słowo o tym że wolno przestanę się czepiać. Są pewne normy i ich należy siętrzymać. Ciekawa jestem czy stojąc przy łóżku umierającej ukochanej osoby też zwolennicy nowinek wystapili by w kapeluszach kowbojskich i przebraniach klaunów. A przecież Msza jest UOBECNIENIEM śmierci Chrystusa. Czy to jest aż tak niepojęte, że z tej śmierci można robić cyrk, przedstawienie, impreze, koncert i Bóg wie co jeszcze...

[you] Niech Ci? Pan b?ogos?awi i Strze?e
Niech Ci Pan swój pokój da
Niech mi?o?ci? nape?ni serce Twe
Zawsze z Tob? jest


Zapraszam na moje
FORUM
<><
07-10-2005 23:58
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #24
 
Vosko

Jest także pamiątką zmartwychwstania Pańskiego czyli momentu zwyciestwa życia nad śmiercią, a to jest już powód do radości.
Co ty na to?

Pozdrawiam

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
08-10-2005 01:44
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
voska Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 128
Dołączył: Oct 2005
Reputacja: 0
Post: #25
 
To ze śmierć kogoś bliskiego też jest jego narodzinami dla Boga.
Radujesz sie przy tym?
Wiec może Sacrum niech pozostanie Sacrum a nie szopką.

[you] Niech Ci? Pan b?ogos?awi i Strze?e
Niech Ci Pan swój pokój da
Niech mi?o?ci? nape?ni serce Twe
Zawsze z Tob? jest


Zapraszam na moje
FORUM
<><
08-10-2005 14:17
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ajfen Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 284
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #26
 
Cytat:To ze śmierć kogoś bliskiego też jest jego narodzinami dla Boga.
Radujesz sie przy tym?
Raduję się ze śmierci człowieka na ziemi, ponieważ wiem, że w królestwie niebieskim ma nieskończenie lepiej...A śmierć nie jest narodzinami dla Boga. Śmierć jest wezwaniem człowieka przed Jego oblicz. Dla Boga człowiek rodzi się znacznie wcześniej niż dla człowieka. Radzę o tym pamiętać.

Przez u?miech do Boga :-):-):-) <><
08-10-2005 14:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #27
 
Nikt nie myśli tutaj o robieniu żadnej szopki. Są momenty wspominania Meki Pańskiej a le i jest wspominanie jego zmartwychwstania, dlatego z tego własnie powodu są takze śpiewne piesni radosne i do tego trzeba się takze odnosić. Nikt nie pragnie lekceważenia Mszy czy też Liturgii. Wtedy kiedy wspominamy Mękę Jezusa trzeba nam powagi z szacunku dla tego co uczynił Chrystus dla nas. Ale warto także pamiętać, ze Zmartwychwstanie jest znacznie ważniejsze dla nas, dlatego że odkupienie zostało dokonane właśnie dzięki zmartwychwstaniu, pokonaniu śmierci i przejściu do życia i to jest ogromny powód do radości.

Warto także pmiętać o Tajemnicy naszej wiary, którą wymawiamy podczas każdej Eucharystii:

Cytat:. «Mysterium fidei! — Tajemnica wiary!». Kiedy kapłan wypowiada lub śpiewa te słowa, obecni odpowiadają: «Głosimy śmierć Twoją, Panie Jezu, wyznajemy Twoje zmartwychwstanie i oczekujemy Twego przyjścia w chwale».

Ten fragment jest równie ważny co sama Ofiara Mszy.

Pozdrawiam

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
08-10-2005 15:22
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Wojtek37 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 1,321
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #28
 
Ajfen napisał(a):
Cytat:To ze śmierć kogoś bliskiego też jest jego narodzinami dla Boga.
Radujesz sie przy tym?
Raduję się ze śmierci człowieka na ziemi, ponieważ wiem, że w królestwie niebieskim ma nieskończenie lepiej...A śmierć nie jest narodzinami dla Boga. Śmierć jest wezwaniem człowieka przed Jego oblicz. Dla Boga człowiek rodzi się znacznie wcześniej niż dla człowieka. Radzę o tym pamiętać.

No , bracie, jie obrażaj się ale za 30 lat może, nie co okrzepniesz w wierze. I wtedy nie będziesz tak pochopnie wyrokował? :diabelek: :shock:

"Bardzo mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy".
Św. Jan Kasjan
08-10-2005 20:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
voska Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 128
Dołączył: Oct 2005
Reputacja: 0
Post: #29
 
Ja właśnie czuwam przy łóżku babci. Ma raka pozostało jej kilkanaście godzin życia. Jestem wierząca. Wiem że teraz będzie jej lepiej, ale widok bólu na jej twarzy, towarzyszenie w jej umieraniu mimo wszystko nie przynosi mi radości i nie mam ochoty w tym momencie śpiewać. Nie życzę Ci tego Ajfen, ale może jak przeżyjesz to co ja teraz zmienisz zdanie. A co do narodzin dla Boga wybacz nieprecyzyjnośc, chodziło mi o narodziny dla nieba. Zjednoczenie z Bogiem i ogladanie Go twarzą w twarz.
Dla mnie Liturgia jest toważyszeniem w Męce Jezusowi, dlatego powinna być traktowana z odpowiednią p
TOMASZ32 napisał(a):TOMASZ32 to jest temat o nadużyciach liturgicznych i łamaniu przepisów liturgicznych. Wybacz, ale ubieranie księdza w kowbojskie ciuszki, czy przebieranie go za klauna nie licuje ani z powaga Ofiary, ani z radością zmartwychwstania. Ja nie mówię że mamy rozważac tylko mękę, bo zafałszowalibyśmy istotę Eucharystii. Ale jesli będziemy kolejno omijać przepisy, bo nam nie odpowiadają to wkrótce przestanie istnieć rozgraniczenie Kościół-Świat i to nie na korzyść Kościoła.
[quote="TOMASZ32"]
Ten fragment jest równie ważny co sama Ofiara Mszy.
uzasadnij.

[you] Niech Ci? Pan b?ogos?awi i Strze?e
Niech Ci Pan swój pokój da
Niech mi?o?ci? nape?ni serce Twe
Zawsze z Tob? jest


Zapraszam na moje
FORUM
<><
08-10-2005 23:12
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #30
 
Przepraszam,ale ja tego nie pisałem, nie wiem skąd to wzięłaś, ale napewno to nie są moje słowa. Dlatego mam prośbę, aby mi nie wciskać czegoś, czego nie pisałem, bo to jest obrażanie drugiej osoby. Tym razem ci to podaruję, ale na drugi raz walne od razu ostrzeżenie za takie coś.

Pozdrawiam

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
09-10-2005 01:01
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów