Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TEORIA EWOLUCJI. Wierzyć czy nie???
Autor Wiadomość
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #361
 
omyk napisał(a):Myślę że stąd, że biblijną haggadę traktuje jako sprawozdanie w sensie dosłownym...
To może jakiś wykład na temat poezji, środków stylistycznych, sposobów wyrażania, różnych zdarzeń na przestrzeni wieków, również w różnych środowiskach, symboliki....itp?

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
28-02-2011 19:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #362
 
Byłoby fajnie, jeśli masz chwilę... Myślę, że jak zwykle zbierzesz najważniejsze rzeczy w spójną całość Uśmiech Ja nie jestem w tym tak dobra, a muszę też jeszcze wrócić do nauki.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
28-02-2011 21:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #363
 
ha- problemem jest że właśnie dzisiaj zaczął mi się gorący okres. Aż do Wielkanocy...Nie wiem skąd wezmę czas, by kilka razy dziennie na chwilę tu zajrzeć. Ale ....może pod koniec tygodnia lub w przyszłym(?) znalazłbym godzinkę. Nie jestem pewien. Ale może ktoś inny. Jest wielu fachowców. - może... Inky?

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
28-02-2011 23:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
paxor Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 30
Dołączył: Nov 2008
Reputacja: 0
Post: #364
 
sant napisał
Cytat:Zobacz- nawet jak dotarło do ciebie że wg teorii Darwina, człowiek i małpa miały wspólnego przodka, to nadal szukasz:
Źle mnie zrozumiałeś .Zgadza się według teorii ewolucji człowiek i małpa miały wspólnego przodka ,ale na tej drodze przodkiem człowieka była małpa,czego nauczają w szkołach.Starczy spojrzeć na drzewo genealogiczne i poczytać książki choćby z podstawówki.
Tak że broniąc ewolucji nie mniej ni więcej pochodzisz od małpy.
omyk napisala
Cytat:Skoro tak, to nie zaciemniaj obrazu przypisując Darwinowi twierdzenia, których nigdy nie sformułował. To, że nie widzisz różnicy między sformułowaniem "od małpy" a "człowiek i współczesne naczelne mają wspólnego przodka" to nie znaczy, że tej różnicy nie ma.
Widzę że masz braki z podstawówki.
Polecam więc książkę o pochodzeniu gatunku Darwina
i biologię z podstawówki
Przodkiem człowieka była małpa
Cytat:Darwin niczego takiego nie twierdził, współczesny ewolucjonizm również nie, Kościół - też nie, a ja - tym bardziej)
Nadal polecam książki z podstawówki,gimnazjum.
Cytat:Ewolucja niczego nie naucza
Oczywiście że nie bo ewolucja to nie nauka tylko stek bzdur.Ale dla ludzi twojego pokroju jest nauką.
Cytat:Nie proszę o potwierdzenie nauczania KRK w tej sprawie, znam je. Wypowiedzi na stronach internetowych - nawet katolickich - nie determinują nauczania Kościoła,
Widzę że zaprzeczasz nauczaniu kościoła.
Na poniższej stronie wyraźnie pisze Jego ciało Bóg stworzył, posługując się procesami ewolucji
http://www.katechezy.pl/c...erze-i-nauce-j/
Cytat.człowiek. Jego ciało Bóg stworzył, posługując się procesami ewolucji; pierwiastek duchowy to wynik bezpośredniej Bożej ingerencji. Powyższa ewolucyjna wizja nie kłóci się wcale z katolicką nauką o stworzeniu, ale – wręcz przeciwnie – pokazuje, że stworzenie i ewolucja to dwa aspekty tej samej rzeczywistości, poznawanej na drodze nauk przyrodniczych i teologii. Kwestię tę można wyjaśnić, wykorzystując katolicką naukę o stworzeniu, której pewien aspekt odszedł – zdaje się – w cień w pewnym okresie historii Kościoła, a ostatnio na nowo ujrzał światło dzienne
A słowo katecheza znaczy .
Cytat:Katecheza (z gr. katēchēsis, katēchéō) - formacja chrześcijańska, mająca na celu przekazanie wiary osobom nieochrzczonym, oraz ochrzczonym dzieciom i młodzieży oraz wszystkim, którzy nie doświadczyli wtajemniczenia chrześcijańskiego.
Sami sobie zaprzeczacie.
Gdybyście nie odrzucili pierwszych rozdziałów Księgi Rodzaju nie mieli byscie z tym problemu,a tak krecicie i nie wiecie co napisać.
Widziałem ostatnio artykuł w gazecie a tam obrazek najpierw małpa na czterech nogach nastepnie małpa na dwóch nogach ,potem jakiś australopitek ,potem człowiek a na końcu Biskup.
A dalej wypowiedz arcybiskup Gianfranco Ravasi, szef Papieskiej Rady ds. Kultury.
11-03-2011 22:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #365
 
Cytat:omyk napisalaCytat:
Skoro tak, to nie zaciemniaj obrazu przypisując Darwinowi twierdzenia, których nigdy nie sformułował. To, że nie widzisz różnicy między sformułowaniem "od małpy" a "człowiek i współczesne naczelne mają wspólnego przodka" to nie znaczy, że tej różnicy nie ma.


Widzę że masz braki z podstawówki.
Polecam więc książkę o pochodzeniu gatunku Darwina
i biologię z podstawówki
Przodkiem człowieka była małpa
Przeczytałeś tę książkę? Proszę o cytaty popierające Twoje twierdzenie, jakoby przodkiem człowieka była małpa.

p.s. dzięki za polecenie literatury adekwatnej do stopnia mojego rozwoju intelektualnego, z pewnością skorzystam w chwili przerwy od innych zajęć.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
11-03-2011 22:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #366
 
paxor napisał(a):Zgadza się według teorii ewolucji człowiek i małpa miały wspólnego przodka ,ale na tej drodze przodkiem człowieka była małpa,czego nauczają w szkołach.
Po pierwsze - chodziliśmy widać - do rożnych szkół.
Faktem jest natomiast, że w "moich czasach" komunistyczne nauczanie usiłowało wykorzystać teorie Darwina, przeciwstawiając je Kościołowi. Być może, że ćwierćinteligentni nauczyciele mogli tak interpretować tzn - że człowiek pochodzi od małpy- co samo w sobie jest absurdem logicznym, ale wcale to nie znaczy że tak twierdził Darwin. (Hmm... - mogli ci nauczyciele mieć odgórny nakaz, by tak uczyć)
paxor napisał(a):Nadal polecam książki z podstawówki,gimnazjum.
Wybacz, ale ja już dosyć dawno wyrosłem z poziomu zarówno podstawówki jak i gimnazjum. Nie zamierzam skorzystać z twojego zaproszenia.
paxor napisał(a):omyk napisala
Cytat:
Skoro tak, to nie zaciemniaj obrazu przypisując Darwinowi twierdzenia, których nigdy nie sformułował. To, że nie widzisz różnicy między sformułowaniem "od małpy" a "człowiek i współczesne naczelne mają wspólnego przodka" to nie znaczy, że tej różnicy nie ma.

Widzę że masz braki z podstawówki.
A może kolega ma braki z innych szkół niż podstawówka?
paxor napisał(a):Oczywiście że nie bo ewolucja to nie nauka tylko stek bzdur.Ale dla ludzi twojego pokroju jest nauką.
Mylisz pojęcia- ewolucja jest TEORIĄ. Jedną z teorii. Żadną miarą nie jest nauką. Nauką jest biologia, fizyka czy historia. To trochę tak, jakbyś powiedział że Henryk VIII jest nauka, alba że nauką jest różniczka. Nie - ten pierwszy jest postacią historyczna, a różniczka pewnym sposobem obliczania. Nauką w tym wypadku jest matematyka. To że ty myślisz inaczej, to niczego nie zmienia. Tak samo jak przez to że zaklinasz rzeczywistość zgodnie ze swoimi teoriami i swoja wiedza na temat ewolucji. To, że ty tak myślisz, nie znaczy, że tak jest.
Otóż człowiek pokroju Omyk, czy Sant, twierdzi, że ewolucja nie jest nauką, a ty wbrew faktom i deklaracjom owego człowieka twierdzisz, że on twierdzi że jest. Wiesz, lepiej co człowiek pokroju Omyk czy Sant myśli na dany temat, lepiej od niego samego. Jeśli chcesz wiedzieć czym coś jest dla tego człowieka to go zapytaj a nie konfabuluj na jego temat.
paxor napisał(a):Widzę że zaprzeczasz nauczaniu kościoła.
Na poniższej stronie wyraźnie pisze Jego ciało Bóg stworzył, posługując się procesami ewolucji
Mój drogi, żeby widzieć, ze ktoś zaprzecza nauczaniu kościoła, najpierw trzeba znać owo nauczanie. Również trzeba nauczyć się czytać ze zrozumieniem z uwzględnieniem całości, a nie wyrywać z kontekstu. Np wyrywając z kontekstu, mogę ci udowodnić, że biblia zaprzecza istnieniu Boga.
paxor napisał(a):Gdybyście nie odrzucili pierwszych rozdziałów Księgi Rodzaju nie mieli byscie z tym problemu,a tak krecicie i nie wiecie co napisać.
Po pierwsze nie odrzuciliśmy, tylko wiemy czym one są i nie my nie wiemy co napisać, tylko ty nie rozumiesz co piszemy, bo z góry sobie coś tam założyłeś. Wychodzisz z fałszywego paradygmatu o pochodzeniu biblii. Po prostu wydaje mi się, że nie masz zielonego pojęcia czym jest i skąd się wzięła oraz co zawiera. I że traktujesz ją trochę na wzór Świadków Jehowy. I naprawdę nie mamy - jak imputujesz z ewolucją - żadnego problemu. Nie rzutuj swoich odczuć na nas.
Skoro ty nam polecałeś jakieś podręczniki, to ja również mogę to uczynić w stosunku do ciebie. Przeczytaj pewne pozycje byś się dowiedział. - Np "Od Księgi Rodzaju do Ewangelii "Alfreda Läpplego. Albo choćby naszą prof. Świderkównę. Również Wstęp Ogólny do Pisma Świętego, wyd. Pallotinum, albo słownik teologii Biblijnej - Dufura. Ale zacznij może od Katechizmu Kościoła Katolickiego i Kompendium. Nie będę ci wskazywał konkretnych cytatów, bo znów wyrwiesz z kontekstu. Przeczytaj w całości. I wtedy pogadamy.
paxor napisał(a):Sami sobie zaprzeczacie.
Patrz wyżej. A może gdybyś znał Choćby Pismo Święte - inaczej byś twierdził.?
Powiedz nam - skąd ty czerpiesz swoją wiedzę na ten temat?

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
12-03-2011 12:01
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
paxor Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 30
Dołączył: Nov 2008
Reputacja: 0
Post: #367
 
omyk napisala
Cytat:Proszę o cytaty popierające Twoje twierdzenie, jakoby przodkiem człowieka była małpa.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Charles_Darwin
http://stwarzanie.wordpress.com/2009/12/...-od-malpy/
http://www.empik.com/o-pochodzeniu-czlow...66,ebook-p
http://www.bryk.pl/teksty/gimnazjum/biol...wieka.html
Widzę że te braki są nie tylko z podstawówki ale i z wyższych szkół.
sant napisał
Cytat:Po pierwsze - chodziliśmy widać - do rożnych szkół.
Myślę że nie bo chodziliśmy nie więcej w tym samym czasie do podstawówki.
Cytat:Faktem jest natomiast, że w "moich czasach" komunistyczne nauczanie usiłowało wykorzystać teorie Darwina, przeciwstawiając je Kościołowi. Być może, że ćwierćinteligentni nauczyciele mogli tak interpretować tzn
Dziś moje dzieci to samo mają w książkach co ja miałem ,jeśli chodzi o to że człowiek pochodzi od małpy .
Cytat: że człowiek pochodzi od małpy- co samo w sobie jest absurdem logicznym, ale wcale to nie znaczy że tak twierdził Darwin.
Wypowiadasz śię w temacie w którym nie masz kompletnie pojęcia.
Cytat:Wybacz, ale ja już dosyć dawno wyrosłem z poziomu zarówno podstawówki jak i gimnazjum. Nie zamierzam skorzystać z twojego zaproszenia.
A przydało by się ,a jak nie to nie wypowiadaj się w temacie w którym nie masz zielonego pojęcia.
Cytat:A może gdybyś znał Choćby Pismo Święte - inaczej byś twierdził.?
Ok porozmawiajmy na temat pisma.
Szybciej pisałeś że w Biblii jest pełno cytatów na temat ewolucji.
Proszę podać tylko bez krętactwa
Cytat:Powiedz nam - skąd ty czerpiesz swoją wiedzę na ten temat?
Czerpię swoją wiedzę głównie z Biblii i jestem zwolennikiem kreacjonizmu.
Jak widzisz nie unikam odpowiedzi osobistych na twoje pytania natomiast ty do tej pory nie odpowiedziałeś na moje pytanie.
paxor napisal
Cytat:Ok.
Krótko i na temat proszę odpowiedzcie na pytanie .
Jak według was powstał człowiek ,chodzi mi o jego ciało.

Żeby nie było ja odpowiem jako pierwszy.
Ja wierzę że Bóg stworzył człowieka na swoje podobieństwo w szóstym dniu[dosłownie] jak opisuje K.R.

Proszę o odpowiedz tylko krótko,bez owijania w bawełnę.
Po czym odpowiem na wasze pytania.
Myślę że w końcu doczekam się odpowiedzi.
Ja w przeciwieństwie do was podaję wam artykuły,czasopisma teksty Biblijne,natomiast wy omijacie szerokim łukiem odpowiedzi na moje pytania.
13-03-2011 23:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #368
 
eh... ](*,)

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
14-03-2011 00:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
lidia Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 440
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #369
 
Czytam i nie wiem w sumie o jaką odpowiedź chodzi, ponieważ PŚ jasno mówi, kogo i co Bóg stworzył?
Jasno Jest napisane w KR, że Bóg stworzył zwierzęta i ludzi. Adama Bóg stworzył na Swoje Podobieństwo i dlatego Adam nie był podobny do małpy ale do Boga , chyba nie wyobrażacie sobie by Bóg był podobny do małpy bo jakiż to byłby autorytet dla ludzkości, skoro potrzeba by było przeróbki by zrobić ze zwierzęcia człowieka.
Zwierzęta były stworzone również ale oddzielnie i myśląc logicznie
nie mogło być ewolucji, ponieważ wąż musiałby kusić małpę by zerwała owoc z zakazanego drzewa.
Myślę, że tylko ludzie niewierzący i nie znający PŚ, wciąż nauczają, że człowiek pochodzi
od małpy bo po prostu nie wiedzą jak to było...
14-03-2011 14:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #370
 
Lidio: http://forum.e-sancti.net/viewtopic.php?...&start=315

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
14-03-2011 14:54
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
lidia Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 440
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #371
 
Sant, strasznie namieszane...
14-03-2011 15:01
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #372
 
paxor napisał(a):Krótko i na temat proszę odpowiedzcie na pytanie .
Jak według was powstał człowiek ,chodzi mi o jego ciało
Proszę: Człowieka stworzył Bóg. Nie wiem natomiast w jaki sposób. To - niech roztrzygnie nauka. Ja uważam, że w sposób ewolucyjny. Stworzył go w 6-tym dniu stworzenia. Nie wiem natomiast jaki okres obejmował "stwórczy dzień". Podejrzewam że jeden dzień dla Boga może znaczyć tyle co dla mnie cała epoka geologiczna. Wiem natomiast, że autor hymnu o stworzeniu zamierzał prostymi środkami stylistycznymi, ukazać, że To Bóg jest Stwórcą. Odparł tym samym ekspansję religijną otaczających go ludów pogańskich, uważających siły natury za bóstwa np: gwiazdy, księżyć czy słońce, - haldejczycy), zwierzęta - Egipcjanie.
Tym hymnem autor zanegował boskość tych zarówno ciał niebieskich jak i zwierząt, bo uznał Boga za ich stwórcę. Skoro zostali stworzeni, nie mogli być bogami.
Podobnie człowiek. Jest dziełem Boga. Zatem nie można go ubóstwiać (patrz np faraon, którego ogłoszono bogiem, czy instytucja państwa jako takiego - patrz różne reżimy i ideologie np komunizm czy kolejne imperia: babilońskie, asyryjskie czy rzymskie.)
Księga Rodzaju powstała stosunkowo późno i o wiele wcześniejsze od niej są inne części biblii, np psalm 8, na którym oparto ów hymn stworzenia. Oczywiście, procesy te były o wiele bardziej skomplikowane- celowo dla jasności upraszczam. Trzeba patrzeć nie na literę, (ona zależy od warunków kulturowo rozwojowych autorów biblijnych) ale na przesłanie. Co tym hymnem autor biblijny chciał przekazać. Na pewno nie historię ani biologię. Biblia się tym nie zajmuje. Nie jest to podręcznik szkolny, czy traktat filozoficzny traktujący o początkach życia tylko przekaz wiary, przesłanie Zbawienia, które na poczatku siega do najgłębszych problemów egzystencji człowieka- problemu zła, cierpienia i śmierci. Bo jeśli ma być zbawienie, to musi być od czegoś.I biblia ukazuje w swej "prehistori" powody zła, iż człowiek odlączył sie od Boga, wszedł w pychę, chciał być "jak Bóg" - i że to jest właśnie praźródło tragedii, zwane grzechem pierworodnym. Ów hymn o którym piszemy ukazuje tę prawdę w sposób obrazowy, czytelny zarówno dla analfabety jak i profesora Sorbony. Jest pisany swego rodzaju piktogramami, do czytania których i rozumienia nie potrzeba specjalnej wiedzy. Mówi że Bóg stworzył człowieka, a człowiek odszedł od Niego, jego Miłości szukając jakiejś samorealizacji, I w konsekwencji utworzył sobie idole- (bo natura nie znosi próżni), popadając w niewolę, strach cierpienie. Czyli chcąc się wyemancypować spod dominacji Stwórcy, popadł w faktyczne zniewolenie i terror bóstw stworzonych przez siebie. Ale Bóg przewidział ratunek dla człowieka. Tym ratunkiem jest Jezus Chrystus. I to jest przesłanie biblijne, a nie jakies teorie qasinaukowe, których niektórzy się doszukują w Księdze Rodzaju. Oczywiście - powtarzam- ukazuję to w olbrzymim uproszczeniu.

[ Dodano: Pon 14 Mar, 2011 15:21 ]
paxor napisał(a):pisałeś że w Biblii jest pełno cytatów na temat ewolucji.
Proszę podać tylko bez krętactwa
Ani razu nie było żadnego kretactwa z mojej strony. Tylko ty nie rozumiałeś o czym piszę. Co do cytatu- pierwszy z brzegu: Rdz 1. - Jest tu ukazana niesamowita wiedza na ten właśnie temat. Autor biblijny bez asystencji Ducha Świętego sam nie byłby w stanie tak doskonale opisać owe wielkie epoki i kolejne nastepstwa po sobie aktów stwórczych; że najpierw zycie pojawiło się w oceanie, potem wyszło na ląd itd. że na końcu Bóg stworzył ssaki a na końcu człowieka- jako szczytu stworzenia. Gdyby nie D. Św. skąd by "prymitywny" pasterz bez żadnej wiedzy jąką człowiek dzisiaj dysponuje, doszedł do takich samych wniosków jak współczesna nauka, tyle że napisanych językiem, jakim się posługiwał, zgodnie ze swoim rozumieniem i oglądem świata?

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
14-03-2011 16:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #373
 
Paxor, prosiłam Cię nie o wywody ze stron internetowych, ale o cytaty z książki, na którą się powołałeś. Dla przypomnienia: "O powstawaniu gatunków drogą naturalnego doboru". Książka jest dostępna w necie, więc wysil się i zacytuj odpowiednie treści, a nie cytuj mi osób, które w ogóle nie rozumieją myśli ewolucyjnej.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
14-03-2011 16:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
paxor Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 30
Dołączył: Nov 2008
Reputacja: 0
Post: #374
 
omnyk napisala
Cytat:Paxor, prosiłam Cię nie o wywody ze stron internetowych, ale o cytaty z książki, na którą się powołałeś. Dla przypomnienia: "O powstawaniu gatunków drogą naturalnego doboru". Książka jest dostępna w necie, więc wysil się i zacytuj odpowiednie treści, a nie cytuj mi osób, które w ogóle nie rozumieją myśli ewolucyjnej.
Tam jest napisane czarno na białym czego nauczał Darwin.
Starczy w pisać w gogle pochodzenie człowieka i jest wiele publikacji naukowych które wyrżnie podają że człowiek jest miedzy innymi potomkiem małpy

Cytat:Paxor, prosiłam Cię nie o wywody ze stron internetowych,
Widzę że encyklopedia jest dla ciebie nie ważna oraz nauki ze szkół.
Myślę że ten dokument jest honorowany.
Magisterium Kościoła wobec ewolucji
Przesłanie Ojca Świętego do członków Papieskiej Akademii Nauk
Cytat:5. Magisterium Kościoła jest bezpośrednio zainteresowane kwestią ewolucji, ponieważ dotyka ona koncepcji człowieka, o którym Objawienie poucza nas, że został stworzony na obraz i podobieństwo Boże (por. Rdz 1, 28-29). Soborowa konstytucja Gaudium et spes wspaniale przedstawiła tę doktrynę, stanowiącą jeden z fundamentów myśli chrześcijańskiej. Przypomniała, że człowiek jest ,,jedynym na ziemi stworzeniem, którego Bóg chciał dla niego samego'' (n. 24). Ujmując to inaczej, jednostka ludzka nie może być podporządkowana gatunkowi ani społeczeństwu jako środek czy narzędzie, gdyż ma samoistną wartość. Jest osobą. Dzięki swej inteligencji i woli jest zdolna tworzyć z bliźnimi więzi wspólnoty i solidarności, potrafi złożyć dar z siebie. Św. Tomasz zauważa, że o podobieństwie człowieka do Boga stanowi zwłaszcza jego inteligencja spekulatywna, ponieważ relacja między człowiekiem a przedmiotem jego poznania przypomina relację, jaka istnieje między Bogiem a Jego dziełem (Summa Theologiae, I-II, q. 3, a. 5, ad 1). Ponadto człowiek jest powołany do połączenia się więzią poznania i miłości z samym Bogiem i ta relacja zostanie w pełni urzeczywistniona poza czasem, w wieczności. W tajemnicy Chrystusa zmartwychwstałego została nam objawiona cała głębia i wielkość tego powalania (por. Gaudium et spes, 22). Cały człowiek, włącznie z ciałem, jest obdarzony taką godnością, ponieważ posiada duszę duchową.Pius XII zwrócił uwagę na tę istotną kwestię: jeśli ciało ludzkie bierze początek z istniejącej wcześniej materii ożywionejdusza duchowa zostaje stworzona bezpośrednio przez Boga: animas enim a Deo immediate creari catholica fides nos retinere iubet (Humani generis, AAS 42 [1950], 575).
Pozwoliłem sobie pogrubić wypowiedz Papierza który stwierdził wyraźnie że ciało ludzki powstało z materii ożywione [w wyniku ewolucji]
Teraz starczy przeczytać książkę szkolną lub encyklopedię i dojdziemy do tego że człowiek jest potomkiem małpy.
Poprzez to że odrzucacie pierwsze 3 rozdziały K.R. macie poważny problem w związku z tym nie dziwię się że nie odpowiadacie na moje pytania tylko wszystkie publikacje co wam podaję uznajecie za śmiecie.
Pozwolę sobie jeszcze raz wkleić część moich pytań i jeśli nie uzyskam sensownej odpowiedzi podaruje sobie rozmowę w tym temacie a za sensowną uznaję odpowiedz podparta Biblią.


Paxsior napisł.
Cytat:Ok.
Krótko i na temat proszę odpowiedzcie na pytanie .
Jak według was powstał człowiek ,chodzi mi o jego ciało.

Żeby nie było ja odpowiem jako pierwszy.
Ja wierzę że Bóg stworzył człowieka na swoje podobieństwo w szóstym dniu[dosłownie] jak opisuje K.R.

Proszę o odpowiedz tylko krótko,bez owijania w bawełnę.
Po czym odpowiem na wasze pytania.
Cytat:Istnieje co najmniej sześć powodów, dla których chrześcijanie powinni odrzucić teorię ewolucji:

1. Nie da się jej pogodzić z biblijnym poglądem na temat pochodzenia człowieka. Według sprawozdania biblijnego stworzył Bóg człowieka na obraz swój. Na obraz Boga stworzył go. Jako mężczyznę i niewiastę stworzył ich4. Wszystko, co Bóg uczynił, było (...) bardzo dobre5. Z racji stworzenia jesteśmy więc Jego dziećmi, reprezentującymi od samego początku Jego doskonałość. Natomiast teoria ewolucji zakłada coś odwrotnego, że jesteśmy jedynie bękartami długiego procesu ewolucyjnych przemian, który rozpoczął się dawno temu od najbardziej prymitywnych form życia.

2. Nie da się jej pogodzić z biblijnym poglądem na temat grzechu6. Stworzony człowiek nie mógł żyć niezależnie od Boga źródła życia; jego życie, szczęście, doskonałość uzależnione były od tej łączności. Natomiast grzech jest odłączeniem się od Boga, zgodnie ze słowami proroka Izajasza:lecz wasze winy są tym, co was odłączyło od waszego Boga, a wasze grzechy zasłoniły przed wami jego oblicze, tak że nie słyszy7. Od upadku pierwszych ludzi w grzech rozpoczął się proces degradacji człowieka, chorób, nieszczęść, a w końcu śmierci. Degradacji fizycznej, psychicznej i duchowej. Ewolucyjny pogląd jest wręcz przeciwny. Według niego śmierć była obecna w świecie, zanim pojawili się ludzie i zanim zgrzeszyli; zrywa się więc związek przyczynowo-skutkowy między grzechem a śmiercią; śmierć przestaje być karą za grzech8.

3. Nie da się jej pogodzić z osobą Chrystusa i zbawieniem. Skoro grzech sprowadził na nas śmierć, to jedynie Chrystus nasz Stworzyciel i Zbawiciel poprzez wcielenie i zastępczą śmierć za nasze grzechy jest w stanie odkupić człowieka i przywrócić go do pierwotnej doskonałości9. Ewolucyjne zerwanie związku między grzechem a śmiercią czyni bezsensowną ofiarę Chrystusa za nasze grzechy. Chrześcijanie, którzy akceptują teorię ewolucji, faktycznie, choć nieświadomie odrzucają ofiarę Chrystusa.

4. Nie da się jej pogodzić z biblijnym poglądem na osobę Boga. Jak wytłumaczyć problem bólu i śmierci? Jak wytłumaczyć problem obowiązującego w przyrodzie prawa przemocy? Teoria ewolucji wymaga śmierci; Biblia przedstawia śmierć jako nieprzyjaciela, który w końcu zostanie zniszczony10. Bóg jest dawcą życia, a nie śmierci.

5. Nie da się jej pogodzić z czwartym przykazaniem niezmiennego dekalogu: Pamiętaj o dniu sabatu, aby go święcić. Sześć dni będziesz pracował i wykonywał wszelką swoją pracę, ale siódmego dnia jest sabat Pana, Boga twego, nie będziesz wykonywał żadnej pracy . Gdyż w sześciu dniach uczynił Pan niebo i ziemię, morze i wszystko, co w nich jest, a siódmego dnia odpoczął. Dlatego pobłogosławił Pan dzień sabatu i poświęcił go11.

6. Nie da się jej pogodzić z Pismem Świętym. Zagadnienie stworzenia nie jest sprawą jedynie dwóch pierwszych rozdziałów Biblii. Całe Pismo Święte zakłada istnienie tygodniowego procesu stwarzania i przedstawia Boga jako Stworzyciela. Ostatnia księga Biblii, Apokalipsa, podejmuje ten temat w ostatnim orędziu Boga do świata: Bójcie się Boga i oddajcie Mu chwałę, gdyż nadeszła godzina sądu Jego i oddajcie pokłon temu, który stworzył niebo i ziemię, i morze, i źródła wód12. Jest to bezpośrednie nawiązanie do czwartego przykazania.


Tymczasem łączenie chrześcijaństwa z ewolucjonizmem to jak łączenie żelaza z gliną. Tak się nie da. Trzeba się zdecydować albo na jedno, albo na drugie. Warunkiem sine qua non chrześcijaństwa pozostaje wiara w kreacjonizm.
Cytat:Ewolucja naucza, że istoty żyły i umierały przez miliony lat zanim człowiek zaczął istnieć. Zwierzęta walczyły, zmagały się, zabijały i były zabijane. Był to świat bez miłosierdzia - natura z krwawymi pazurami i szponami. Historia ewolucji to historia śmierci, która miała istnieć od początku".
Biblia naucza wyraźnie, że śmierć - a szczególnie fizyczna i duchowa człowieka - wkroczyła na świat wtedy, gdy pierwszy człowiek - Adam popełnił grzech.
W Liście do Rzymian 5:12 apostoł Paweł napisał: Dlatego też jak przez jednego człowieka grzech wszedł na świat, a przez grzech śmierć, i w ten sposób przeszła na wszystkich ludzi, ponieważ wszyscy zgrzeszyli..". A w 1 Liście do Koryntian 15:21-22, pisze tak:Ponieważ bowiem przez człowieka przyszła śmierć, przez człowieka też dokona się zmartwychwstanie. I jak w Adamie wszyscy umierają, tak też w Chrystusie wszyscy będą ożywieni...". W Księdze Rodzaju 3:22-23 czytamy: Po czym Pan Bóg rzekł;Oto człowiek stał się taki jak My: zna dobro i zło; niechaj teraz nie wyciągnie przypadkiem ręki, aby zerwać owoc także z drzewa życia, zjeść go i żyć na wieki. Dlatego Pan Bóg wydalił go z ogrodu Eden, aby uprawiał tę ziemię, z której został wzięty". Adam został wydalony z ogrodu, aby nie mógł żyć wiecznie. Innymi słowy, musiał umrzeć.
Mi się wydaje że w świetle tego trudno jest pogodzić ewolucję ze stworzeniem opisanym w Biblii:
,,Poprzez Swoje Zmartwychwstanie Jezus odniósł zwycięstwo w odkupieniu człowieka. Jeśli śmierć i przelew krwi istniałyby zanim człowiek zgrzeszył, wtedy orędzie Odkupienia byłoby nonsensem.""

santpowiedziałeś że jest wiele przykładów w Biblii o ewolucji to ponawiam pytanie i proszę o cytaty.czekam
14-03-2011 19:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #375
 
paxor, ja myśle że warto odróżnić cytowanie wiki którą każdy może zmienić sobie jak chce, cytowanie bryków od cytowania oryginałów. Wiki nie jest naukowym źródłem bo czesto tworzą ją zwykli ludzie a nie naukowcy. Sięgnij więc do oryginału bo jeśli masz racje to nic to nie zmieni.

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
14-03-2011 20:24
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów