Ankieta: Czy według Ciebie Łk 1:28 powinien zawierać zwrot "Pełna łaski" czy też "Łaską obdarzona" ?
"Pełna łaski"
"Łaską obdarzona"
inaczej
[Wyniki ankiety]
 
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Maria - "Pełna łaski" czy "Łaską obdarzona
Autor Wiadomość
krzysiek_enoch Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 622
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #16
 
M. Ink. * napisał(a):odmówię jeszcze "Zdrowaś Maryjo, łaski pełna" i padam w kimono ... si ju lejter :mrgreen:
hej
02-10-2006 21:19
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Leszek Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 277
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #17
 
krzysiek_enoch napisał(a):
Leszek napisał(a):No i wyszło na jaw naiwno-protestanckie podejście do Pisma świętego. Chcesz w nim szukać tego, co by służyło dowód na twoje przekonania i stawiasz warunku Pismu, jak ma być zredagowane. To oznaka wielkiej pychy. W Piśmie świętym szuka się prawdy, a nie uzasadnienia dla swoich przekonań.
Dz 17:10-11 Bw
Cytat:(10) Bracia zaś wyprawili zaraz w nocy Pawła i Sylasa do Berei; ci, gdy tam przybyli, udali się do synagogi Żydów,
(11) którzy byli szlachetniejszego usposobienia niż owi w Tesalonice; przyjęli oni Słowo z całą gotowością i codziennie badali Pisma, czy tak się rzeczy mają.
Najpierw uwierzyli Apostołowi i w oparciu o jego naukę głoszoną ustnie (Tradycja) szukali, czy tak się rzeczy mają. Nie czynili tego w oparciu o własne, z góry przyjęte osobiste przekonania, lecz w oparciu o Boże Objawienie zawarte w Tradycji.
I nie cytuj mi już tej protestanckiej Biblii, która jest okrojona z treści.
02-10-2006 21:19
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
krzysiek_enoch Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 622
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #18
 
Leszek napisał(a):Najpierw uwierzyli Apostołowi i w oparciu o jego naukę głoszoną ustnie (Tradycja) szukali, czy tak się rzeczy mają.
No i własnie tak samo ja staram sie robić. Sprawdzam jak wygląda autentyczna nauka Katolickiej Tradycji i sprawdzam w Biblii, czy "tak się rzeczy mają". A Ty tego nie robisz?
02-10-2006 21:23
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #19
 
Leszek napisał(a):I nie cytuj mi już tej protestanckiej Biblii, która jest okrojona z treści.
Leszkowi nie cytuj, ale mi mógłbyś pocytować, bo na co dzień nie mam okazji ...

Szczęśliwy

... no dobra przepraszam jeżeli ktoś się poczuł urażonny moimi dofciapami ...

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
02-10-2006 21:24
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
to Ja :) Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 515
Dołączył: Sep 2006
Reputacja: 0
Post: #20
 
krzysiek_enoch, czy to ważne, czy jest obdarzona czy pełna?i tak na jedno wychodzi: bo jeśli jest obdarzona to jest i pełna łaski, a jeśli jest pełna to musiała być obdarzona łaską, to mi przypomina "przecedzanie wielbłąda i rozrzedzanie komara"
02-10-2006 21:26
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
krzysiek_enoch Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 622
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #21
 
M. Ink. * napisał(a):
Leszek napisał(a):I nie cytuj mi już tej protestanckiej Biblii, która jest okrojona z treści.
Leszkowi nie cytuj, ale mi mógłbyś pocytować, bo na co dzień nie mam okazji ... Szczęśliwy
2Tm 3:16 Bw
Cytat:"Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości,"
Niech Bóg Ci błogosławi.
02-10-2006 21:27
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Leszek Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 277
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #22
 
krzysiek_enoch napisał(a):
Leszek napisał(a):Najpierw uwierzyli Apostołowi i w oparciu o jego naukę głoszoną ustnie (Tradycja) szukali, czy tak się rzeczy mają.
No i własnie tak samo ja staram sie robić. Sprawdzam jak wygląda autentyczna nauka Katolickiej Tradycji i sprawdzam w Biblii, czy "tak się rzeczy mają". A Ty tego nie robisz?
Sprawdzasz, czy twoje osobiste i nieuzasadnione przekonania są wyrażone w Biblii. Ponieważ najczęściej nie są wyrażone, dlatego albo przekabacaszh Biblię, jak choćby tę londyńską, albo odrzucasz należące do Kanonu Księgi. W przypadku tych, którzy przyjęli Tradycję głoszoną przez Pawła nie było takiej postawy. Poza tym pomijasz tak fundamentalny fakt, który został ukazany w tej perykopie, że Tradycja jest wcześniejsza od Nowego Testamentu; i to jeszcze w kontekście oczywistego wskaznia przez Pismo święte faktu, że nie wszystko z Tradycji zostało zawarte w NT.
Nie ma więc o czym pisać i dyskutować z kimś, kto jest zamknięty na najbardziej oczywistą prawdę.
02-10-2006 21:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #23
 
ślicznie dziękuję ... i oby Tobie też błogosławił bracie w Chrystusie Panu Uśmiech

ale teraz to już na prawdę czas na mnie :papa:

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
02-10-2006 21:30
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #24
 
Leszek napisał(a):Nie ma więc o czym pisać i dyskutować z kimś, kto jest zamknięty na najbardziej oczywistą prawdę.
#-o no coments ...

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
02-10-2006 21:32
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
krzysiek_enoch Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 622
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #25
 
to Ja :) napisał(a):krzysiek_enoch, czy to ważne, czy jest obdarzona czy pełna?i tak na jedno wychodzi: bo jeśli jest obdarzona to jest i pełna łaski, a jeśli jest pełna to musiała być obdarzona łaską, to mi przypomina "przecedzanie wielbłąda i rozrzedzanie komara"
Cieszę się, że ktoś w końcu drąży temat ;-)
Jasne, mozna przecież być obdarzonym pełnią łaski. Zreszta KK tak własnie chyba naucza. I wilk syty i owca cała Uśmiech
Nie rozumiem natomiast dlaczego to napełnienie łaską ma być oznaką jakiegoś stanu "extra" ponad innych chrześcijan. Domyślam się, że chodzi tu o to, że Maria będąc pełna tej łaski jest też dalej swoistym drugim źródłem tej łaski. I tu widze poważne zagrożenie dla Biblijnej prawdy.
02-10-2006 21:34
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
krzysiek_enoch Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 622
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #26
 
Leszek napisał(a):Sprawdzasz, czy twoje osobiste i nieuzasadnione przekonania są wyrażone w Biblii.
Dokładnie odwrotnie - sprawdzam, czy to czego uczą w Kościele znajduje potwierdzenie w Biblii.
02-10-2006 21:38
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Leszek Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 277
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #27
 
Ta pełnia łaski Maryi związana jest z Jej Bożym Macierzyństwem. Przecież to takie, oczywiste, gdy się bez uprzedzeń czyta tę perykopę i inne, np. nawiedzenie św. Elżbiety.
02-10-2006 21:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Leszek Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 277
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #28
 
krzysiek_enoch napisał(a):
Leszek napisał(a):Sprawdzasz, czy twoje osobiste i nieuzasadnione przekonania są wyrażone w Biblii.
Dokładnie odwrotnie - sprawdzam, czy to czego uczą w Kościele znajduje potwierdzenie w Biblii.
W jakiej Bibli? Tej zniekształconej, z której wyrzucono część ksiąg, albo zmieniono wersety, bo nie pasowały do protestanckiej koncepcji? Przecież to głupota.
02-10-2006 21:40
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
to Ja :) Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 515
Dołączył: Sep 2006
Reputacja: 0
Post: #29
 
krzysiek_enoch napisał: ,
Cytat:Maria będąc pełna tej łaski jest też dalej swoistym drugim źródłem tej łaski. I tu widze poważne zagrożenie dla Biblijnej prawdy.
:-k nie rozumiem, napisz jaśniej o co chodzi...zresztą wg mnie człowiek nie mający grzechu i spełniający nakazy Boga też w jakiś sposób posiada łaskę od Boga w sobie...
02-10-2006 21:42
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
krzysiek_enoch Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 622
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #30
 
to Ja :) napisał(a):krzysiek_enoch napisał: ,
Cytat:Maria będąc pełna tej łaski jest też dalej swoistym drugim źródłem tej łaski. I tu widze poważne zagrożenie dla Biblijnej prawdy.
:-k nie rozumiem, napisz jaśniej o co chodzi...zresztą wg mnie człowiek nie mający grzechu i spełniający nakazy Boga też w jakiś sposób posiada łaskę od Boga w sobie...
Więcej jeszcze - ten kościół składający się z takich obdarzonych łaską, zbawionych grzeszników jest nazwany niepokalanym Uśmiech
Ef 5:25-27 Bw
Cytat:(25) Mężowie, miłujcie żony swoje, jak i Chrystus umiłował Kościół i wydał zań samego siebie,
(26) aby go uświęcić, oczyściwszy go kąpielą wodną przez Słowo,
(27) aby sam sobie przysposobić Kościół pełen chwały, bez zmazy lub skazy lub czegoś w tym rodzaju, ale żeby był święty i niepokalany.
02-10-2006 22:03
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów