Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jaki jest twój stosunek do Apostazji?
Autor Wiadomość
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #16
 
Polonium napisał(a):Czy zatem chrzcic dopiero osoby pelnoletnie, u ktorych swiadomosc wyboru drogi zycia jest uksztaltowana ? Pozwolic, niech opowiedza sie albo za albo przeciw jak to bylo u pierwszych chrzescijan ?

Jasne, a jak ktoś taki "zejdzie" przed osiągnięciem pełnoletności to kto poniesie winę za jego brak chrztu i tego konsekwencje ? A reszta Sakramentów niby kiedy?
28-05-2008 20:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sivis Amariama Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 641
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #17
 
Cytat:Jasne, a jak ktoś taki "zejdzie" przed osiągnięciem pełnoletności to kto poniesie winę za jego brak chrztu i tego konsekwencje ?
Do chrztu będzie mógł przystąpić jak będzie dojrzały do samodzielnych, odpowiedzialnych decyzji. Osobiście dopuszczałbym po ukończeniu 15 lat.
Do tego czasu będzie katechumenem, a ci (tak uczono nawet w pierwotnym Kościele) po śmierci idą do nieba (o ile za życia na to zasłużyli).
Po za tym Kościół nie uczy, że dzieci zmarłe przed chrztem nie idą do nieba.

Cytat:A reszta Sakramentów niby kiedy?
Po chrzcie, wedle przygotowania i życzenia.

[ Dodano: Sro 28 Maj, 2008 21:06 ]
W każdym bądź razie moich dzieci nie ochrzczę zanim same nie będą chciały. No, chyba że wykładowcy mnie przekonają, że to naprawdę dobre wyjście. Póki co nie miałem za dużo z sakramentologii ;]

S?awi? Ci?, ?e? mnie tak cudownie stworzy?;
godne podziwu s? Twoje dzie?a (Ps 139:14)

***
http://sivis.ddl2.pl

http://sivis.salon24.pl/
28-05-2008 21:04
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
alus Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,688
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #18
 
Nie ma żadnej gwarancji, że człowiek nie utraci wiary, lub zdeklarowany ateista nie odkryje Boga...w tym kontekście nie ma znaczenia w jakim wieku dostąpi sakramentu chrztu.
Akt apostazji to tylko manifestacja, w mniemaniu ludzi mająca świadczyć o odwadze i wolności.
28-05-2008 21:40
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #19
 
Z drugiej strony w mikrowymiarze odkłamuje statystyki ile jest wierzących Uśmiech

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
28-05-2008 21:54
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
heysel Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,586
Dołączył: Jan 2007
Reputacja: 0
Post: #20
 
Sivis Amariama napisał(a):W każdym bądź razie moich dzieci nie ochrzczę zanim same nie będą chciały.
Wyrazy uznania. :aniol:

[ Dodano: Sro 28 Maj, 2008 22:23 ]
alus napisał(a):Akt apostazji to tylko manifestacja, w mniemaniu ludzi mająca świadczyć o odwadze i wolności.
To tylko Twoje mniemanie.

Steven Weinberg
http://www.youtube.com/watch?v=yFH1bXg3ni8
"All isolated systems evolve according to the Schrodinger Equation"
Hugh Everett
28-05-2008 22:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #21
 
Sivis Amariama napisał(a):W każdym bądź razie moich dzieci nie ochrzczę zanim same nie będą chciały
... swoją drogą obywatelstwo polskie też powinni nadawać dopiero, gdy dzieci będą same chciały, a nie od urodzenia: żeby nie było, że się je zmusza do bycia Polakami Oczko

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
28-05-2008 23:50
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
meritus Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 192
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #22
 
Apostata odrzuca Chrystusa i Jego Kościół, wyłącza się ze wspólnoty ludzi zbawionych i w ten sposób naraża sam siebie na potępienie. Apostazja jest publicznym zaparciem się wiary. A Chrystus powiedział:

Cytat:Mt 10:33
Lecz kto się Mnie zaprze przed ludźmi, tego zaprę się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie.

Jeszcze pół biedy, kiedy apostata odejdzie do jakiejś wspólnoty chrześcijańskiej lub parachrześcijańskiej... Ale też może usłyszeć od Chrystusa,m to przed czym będzie nas przestrzegać Słowo Boże w przyszłą niedzielę:
Cytat:Mt 7:21-23
Nie każdy, który Mi mówi: Panie, Panie!, wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie. Wielu powie Mi w owym dniu: Panie, Panie, czy nie prorokowaliśmy mocą Twego imienia i nie wyrzucaliśmy złych duchów mocą Twego imienia, i nie czyniliśmy wielu cudów mocą Twego imienia? Wtedy oświadczę im: Nigdy was nie znałem. Odejdźcie ode Mnie wy, którzy dopuszczacie się nieprawości!

Ja poznaję Chrystusa w Kościele katolickim, poprzez Jego Słowo i sakramenty poprzez które obdarza mnie swoją łaską i miłością.

1 Kor 13:12
Teraz widzimy jakby w zwierciadle, niejasno; wtedy zaś [zobaczymy] twarzą w twarz: Teraz poznaję po części, wtedy zaś poznam tak, jak i zostałem poznany.
28-05-2008 23:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
alus Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,688
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #23
 
"twoje mniemanie"...moje Uśmiech
A cóz zmienia apostazja i w jakim kontekscie?
Zmiejszy o promile oficjalne statystyki....i tylko to.
Apostatą nie zostaje się z dnia na dzień...niewierzącym, niepraktykującym taki człowiek był zapewne od lat.
"Rewelacje" typu "Bóg umarł - podpis XY" głoszono przez wieki, a później na mogiłach "odkrywców" pojawiały się napisy "XY umarał - podpis BOG) Uśmiech
29-05-2008 08:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
heysel Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,586
Dołączył: Jan 2007
Reputacja: 0
Post: #24
 
Jak tak Ciebie czytam to sam mam tylko ochotę zostać apostatą.
Jeden kontekst już podałem, może tego wymagać nowa wspólnota. Może też mieć wymiar osobisty ... Ale skoro Ty tylko potrafisz o statystykach to wybacz ... Ciekawym o ile by się zmniejszyły statystyki gdyby w Polsce istniał podatek kościelny :diabelek: ...

Steven Weinberg
http://www.youtube.com/watch?v=yFH1bXg3ni8
"All isolated systems evolve according to the Schrodinger Equation"
Hugh Everett
29-05-2008 09:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #25
 
Sivis Amariama napisał(a):W każdym bądź razie moich dzieci nie ochrzczę zanim same nie będą chciały.

Zadziwiasz mnie, Sivis.
Ja tam dzieci bym na pewno chrzciła.
29-05-2008 10:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
alus Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,688
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #26
 
Wyczytujesz co chcesz wyczytać Duży uśmiech ...statystyki to pryszcz...gdy pozostanie 10 wyznawców Chrystusa też będzie to Kościół....tak było u jego zarania.
Ludzie dokonujący aktu apostazji od lat nie byli związani z Kościołem.
29-05-2008 11:54
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #27
 
aga napisał(a):Sivis Amariama napisał/a:

W każdym bądź razie moich dzieci nie ochrzczę zanim same nie będą chciały.


Zadziwiasz mnie, Sivis.
Ja tam dzieci bym na pewno chrzciła.
Mnie tak samo. Jako katolik , wolisz aby dzieci nie uczestniczyli w dobrach KK ?

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
29-05-2008 12:02
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #28
 
aga napisał(a):
Sivis Amariama napisał(a):W każdym bądź razie moich dzieci nie ochrzczę zanim same nie będą chciały.

Zadziwiasz mnie, Sivis.
Ja tam dzieci bym na pewno chrzciła.
Sivis najwidoczniej znajduje upodobanie w lekceważeniu Kodeksu prawa kanonicznego:

Cytat:Kan. 867 -

§ 1. Rodzice mają obowiązek troszczyć się, ażeby ich dzieci zostały ochrzczone w pierwszych tygodniach; możliwie najszybciej po urodzeniu, a nawet jeszcze przed nim powinni się udać do proboszcza, by prosić o sakrament dla dziecka i odpowiednio do niego się przygotować.

http://archidiecezja.lodz.pl/czytelni/prawo/k4t1r3.html
Sivis czy Ty jesteś protestantem...?

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
29-05-2008 12:27
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sivis Amariama Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 641
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #29
 
Rachel napisał(a):Mnie tak samo. Jako katolik , wolisz aby dzieci nie uczestniczyli w dobrach KK ?
Ależ będą uczestniczyły.
A nawet dam im więcej możliwiości - będą mogły doświadczyć piękna katechumenatu, którego ja zostałem pozbawiony:>

M. Ink napisał(a):Sivis czy Ty jesteś protestantem...?
Nie, jestem katolikiem.
Po prostu na tę chwilę widzę więcej plusów w chrzczeniu ludzi świadomych, niż niemowląt.
[Oczywiście gdy rozmawiam z protestantami, bronię zasadności chrztu dzieci - którą rzecz jasna dostrzegam]

S?awi? Ci?, ?e? mnie tak cudownie stworzy?;
godne podziwu s? Twoje dzie?a (Ps 139:14)

***
http://sivis.ddl2.pl

http://sivis.salon24.pl/
29-05-2008 12:36
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #30
 
Cytat:Nie, jestem katolikiem.
Po prostu na tę chwilę widzę więcej plusów w chrzczeniu ludzi świadomych, niż niemowląt.
[Oczywiście gdy rozmawiam z protestantami, bronię zasadności chrztu dzieci - którą rzecz jasna dostrzegam]
aha...

a Kpk masz w nosie...? :shock:

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
29-05-2008 12:53
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów