Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tydzień Wegetarianizmu 2009
Autor Wiadomość
nordlys Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 509
Dołączył: Aug 2008
Reputacja: 0
Post: #46
 
omyk napisał(a):Forum ze swojej definicji jest dyskusyjne Uśmiech
Jeśli nie chcesz rozmawiać, to wystarczy o tym powiedzieć (albo jeszcze lepiej: nie zaczynać tematu o sobie). Najłatwiej jest uciec, gdy argumentów brak... Uśmiech
Najłatwiej jest pleść trzy po trzy, gdy argumentów brak. Duży uśmiech


Znam osoby popierające czynnie wegetarianizm i akurat są głęboko wierzącymi katolikami. Nie głodują, dobrze wyglądają i są pogodnie usposobione do życia.

[Obrazek: 023096454b2384f3m.jpg] http://pl.youtube.com/watch?v=ccaNFnjGfp...re=related S.N.E. http://www.bogurodzica.ox.pl
09-05-2009 02:54
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
klapciu Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 464
Dołączył: Jun 2008
Reputacja: 0
Post: #47
 
Poza tym co ja się będę tłumaczyć dlaczego jestem wegetarianką, jestem i już. A dla was i tak jest to największe zło na świecie.

"Szczescie mozna znalezc w najmniejszym ziarnku pustynnego piasku"

Madry mysli, co mówi
Glupi mówi, co mysli

[Obrazek: 51ae3b6768.png]
09-05-2009 10:05
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #48
 
Ok, zostawiamy temat Kłapcia, ale o wegetarianizmie możemy nadal rozmawiać?
Nordlys - ja moje argumenty podałam: jest to niechrześcijańskie (w Piśmie Świętym znajdziemy zupełnie inne stanowisko odnośnie pokarmów) i wiąże się często z filozofią New Age.

Chrześcijańska refleksja nt New Age 2.3.4 napisał(a):Nie jest to jednak problem, który dotyczy tylko młodych ludzi; podstawowe tematy związane z kulturą ezoteryczną są również obecne w dziedzinie polityki, edukacji i ustawodawstwie. Można to dostrzec wyraźnie w przypadku ekologii. Silny nacisk radykalnych ekologów kładziony na bio-centryzm zaprzecza antropologicznej wizji zawartej w Piśmie Świętym, według której ludzie znajdują się w centrum świata, ponieważ są uważani za jakościowo lepszych od innych form naturalnych.
j.w. 6.2 napisał(a):Należy również oddać należne uznanie grupom chrześcijańskim, które promują troskę o Ziemię jako dzieło Boże. Pytanie o szacunek dla stworzenia jest tym, do którego również można by twórczo podejść w szkołach katolickich. Znaczną część tego, co jest proponowane przez bardziej radykalnych członków ruchu ekologicz­ego, trudno jest pogodzić z wiarą katolicką. Dbałość o środowisko naturalne, ogólnie rzecz ujmując, jest właściwym znakiem troski o to, co Bóg nam przekazał, być może koniecznym znakiem chrześcijańskiego zarządzania stworzeniem, ale „radykalna ekologia” jest często oparta na panteistycznych, a czasami gnostycznych zasadach.

Myślę, że jest coś na rzeczy, tzn. że to ma coś wspólnego z dzisiejszym trendy eko-wegetarianizmem.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
09-05-2009 10:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #49
 
kłapciu napisał(a):A dla was i tak jest to największe zło na świecie.
Proszę schów emocje do kieszeni. Przecież, wiesz że na forum były osoby które nie jadły mięsa. Tylko z pewnych względów musiały zrezygnować.
Jak co zachęcam do przeczytania wątków do których wcześniej podałam linki.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
09-05-2009 15:41
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #50
 
kłapciu, odp plz. bo z czasem rodzą mi się kolejne, ale wszystko zależy od wcześniejszych odpowiedzi.

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
09-05-2009 17:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
klapciu Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 464
Dołączył: Jun 2008
Reputacja: 0
Post: #51
 
spioh napisał(a):kłapciu, odp plz. bo z czasem rodzą mi się kolejne, ale wszystko zależy od wcześniejszych odpowiedzi.

Już odpowiedziałam. Przeczytaj uważnie posty. Jak nadal nic nie wyczytasz pisz PRIV....
Nie zbaczajmy już z tematu.

"Szczescie mozna znalezc w najmniejszym ziarnku pustynnego piasku"

Madry mysli, co mówi
Glupi mówi, co mysli

[Obrazek: 51ae3b6768.png]
09-05-2009 17:52
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Nalenczowianin Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 115
Dołączył: Apr 2009
Reputacja: 0
Post: #52
 
"Lepszy jest pokarm z jarzyny, gdzie jest miłość, niżeli z karmnego wołu, gdzie jest nienawiść." (Przyp. 15:17)

To a propos Biblii i wegetarianizmu...

Nie jestem wegetarianinem, bo to ważne. Ale ciężko się czyta te wasze bzdury że wegetarianizm jest nie zdrowy albo że w diecie wegetariańskiej brakuje jakiś aminokwasów.

Może i dieta wegetariańska ma pewne niedobory ale 3 razy więcej niedoborów (za mało witamin i mikroelementów) i do tego 5 razy więcej nadmiarów (za dużo tłuszczu, białka, soli, kalorii) ma dieta przeciętnego człowieka. Dlatego dużo lepiej byś świadomym wegetarianinem niż nie świadomym "wszystkożercą" jak większość z was.

Z aminokwasami (założę się że Ci chętnie podnoszący ten argument nawet nie wiedzą co to dokładnie jest bez googlowania...) to też bzdura bo białko jaja zawiera w sobie wszystkie niezbędne aminokwasy w proporcjach znacznie lepszych (uznanymi za wzorcowe) niż mięsko.

Waszemu zdrowiu dobrze by zrobiło gdybyście jedli mniej mięsa. Do tego o ile można się spierać o etyczną słuszność wegetarianizmu jako takiego to nie można im odmówić racji że warunki w rzeźniach są tragiczne. I urągają temu co już ktoś wspominał nazywając godnością zwierząt i nie skazywaniem ich na niepotrzebne cierpienie.
09-05-2009 19:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
klapciu Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 464
Dołączył: Jun 2008
Reputacja: 0
Post: #53
 
Nałęczowianin, masz u mnie mega plusa za poparcie Duży uśmiech

"Szczescie mozna znalezc w najmniejszym ziarnku pustynnego piasku"

Madry mysli, co mówi
Glupi mówi, co mysli

[Obrazek: 51ae3b6768.png]
09-05-2009 21:14
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #54
 
Cytat:założę się że Ci chętnie podnoszący ten argument nawet nie wiedzą co to dokładnie jest bez googlowania...
To o co był ten zakład?

1) Jajko jest ZAMORDOWANĄ KURĄ Szczęśliwy Szczęśliwy Szczęśliwy tylko trochę mniejszą. Nie wiem, czy obrońcy życia [niestety tylko zwierzęcego] wolno jeść kurczęce zwłoki? (a poważnie: są tacy, co i jajka nie zjedzą)
Problem jest jeszcze jeden. Powołując się na stronę jakiś pseudoodchudzających wczasów: "Dwa jaja o masie 58 g pokrywają w 35 proc. dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka na te (egzogenne) aminokwasy".
Wegetarianinie, czy zjadasz 6 jajek każdego dnia, aby pokryć swoje dzienne zapotrzebowanie na owe aminokwasy?
2) Z jakiego przekładu zaczerpnąłeś cytat? Czyżby z przekładu wikipedianego? Uśmiech Przepraszam, nie wierzę, żebyś wertował w domu Biblię Gdańską. Zapomniałeś docytować Twoje źródło do końca:
Wikipedia napisał(a):"Lepszy jest pokarm z jarzyny, gdzie jest miłość, niżeli z karmnego wołu, gdzie jest nienawiść." (Przyp. 15:17, Biblia Gdańska). W Biblii Tysiąclecia brzmi on: „Lepsze jest trochę jarzyn z miłością, niż tłusty wół z nienawiścią.” W istocie nie zawiera on jednak potępienia mięsa – implicite jest tu ono wręcz uznane za pokarm lepszy.
3) Godność zwierzęcia? Uśmiech
Ja rozumiem, że należy zwierzęciu oszczędzić bezsensownych cierpień o ile jest to możliwe, ale... godność? Mógłbyś rozwinąć?

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
09-05-2009 21:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Nalenczowianin Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 115
Dołączył: Apr 2009
Reputacja: 0
Post: #55
 
1) Jako jest zamordowaną kurą? Ciekawe bo to by znaczyło że komórka jajowa (dla tempaków, niezapłodniona bo zapłodniona to zygota) to człowiek.
Tacy co nie jedzą jajek to weganie a my na razie mówimy o wegetarianach, doczytaj sobie różnice.
Co do jajek i ich ilości. Primo strona wczasów odchudzających żadne źródło. Secundo aminokwasy egzogenne występują także w roślinach.
2)Akurat z jakiegoś forum dla wegetarian. Z resztą cytat z Biblii Tysiąclecia jest tylko trochę inny. I różnica wynika tylko z tłumaczenia.
3) Godność jako odpowiednie warunki hodowli i humanitarnej śmierci. Zasadniczo sprowadza się to do niepowodowania niepotrzebnego cierpienia.
09-05-2009 21:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #56
 
1) Acha. Czyli rozbijam jajko. Jeśli ma zarodek - nie mogę go zjeść. Jeśli go nie ma - uff, mogę zaspokoić 17,5% mojego dziennego zapotrzebowania na aminokwasy egzogenne. Jeszcze tylko 5 jajek bez zarodków i będę mieć spokój. Na dziś oczywiście. Jutro od nowa.


Weganie nie jedzą NICZEGO, co ma pochodzenie zwierzęce. Nie piją nawet mleka, nie ruszą miodu. Wegetarianie natomiast są tacy, co nie jedzą tylko mięsa, ale znajdziesz również takich, co nie ruszą jajka. Sprawdź to.

2) Owszem, różnica wynika z tłumaczenia.
Co jednak znaczy dla Ciebie fakt, że lepsza garść jarzyn z miłością, niż utuczony cielak z nienawiścią? Czyż nie tyle, ile "lepsza sucha bułka z miłością, niż wyszukane danie z nienawiścią"? I czy to implikuje wyższość jarzyny nad wołem?
Może spójrzmy na kontekst:
Cytat:Lepiej mieć mało - z bojaźnią Pańską,
niż z niepokojem - wielkie bogactwo.
Lepsze jest trochę jarzyn z miłością,
niż tłusty wół z nienawiścią.

3) ok, to rozumiem i popieram

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
09-05-2009 21:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Nalenczowianin Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 115
Dołączył: Apr 2009
Reputacja: 0
Post: #57
 
1) Zarodni się nie zdarzają w powszechnie dostępnych dzisiaj jajach. Jeszcze jak ktoś ma dostęp no wiejskich jaj to może raz na sto jajek się trafi zarodek ale to margines rynku.
Spokojnie starczyło by jedno jajeczko raz na kilka dni i do tego raz w tygodniu mięsko a resztę warzywa i Twoje zdrowie by tylko na tym zyskało.

2) Myślę że implikuje wyższość warzyw nad mięsem. Z pełną słusznością bo oczywiste jest że rośliny są cenniejszym pokarmem niż mięso. Ale to nie znaczy (i wg cytatu i w rzeczywistości) że mięsko jest złe.
09-05-2009 22:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #58
 
1) ooooo Uśmiech mam jaja z supermarketu, a przy niemal każdej jajecznicy odławiam zarodki, bo wizja ich zjadania jest dla mnie dość ohydna

To zależy ile tego mięska raz w tygodniu Oczko 1 jajko na tydzień to niewiele, chyba, że uzupełniasz nabiałem, no i to mięso będzie porządniejsze.
Do rzetelnego (!) zbilansowania posiłku potrzeba wiedzy dietetyka. Ja nim nie jestem.

2)
Cytat:Myślę że implikuje wyższość warzyw nad mięsem.
:zmieszany:

Spójrz jeszcze raz:
Cytat:Lepiej mieć mało - z bojaźnią Pańską,
niż z niepokojem - wielkie bogactwo.
Lepsze jest trochę jarzyn z miłością,
niż tłusty wół z nienawiścią.

Do czego przyrównane jest "mało", a do czego "wielkie bogactwo"?

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
09-05-2009 22:42
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Nalenczowianin Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 115
Dołączył: Apr 2009
Reputacja: 0
Post: #59
 
1) Żeby jajko miało zarodek to kogucik musi bzyknąć kurkę a to niemożliwe w intensywnych lub nawet półintensywnych hodowlach drobiu.
Widocznie mylisz zarodek z blastodermą albo chalazami.
Dietę da się ułożyć prawie bez mięsa. A my go jemy mniej więcej 2 razy za dużo. Ja się akurat znam na dietetyce.

2) Według Twojej interpretacji (być może jako interpretacja Biblii słusznym) to mięso jest lepszym pokarmem niż warzywa co (w rzeczywistości) jest kompletną głupotą bo na samych warzywach można bez szkody żyć wiele lat a na samym mięsie to nie wiem czy da się kilka tygodni.
09-05-2009 23:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #60
 
Co to są chalazy wiem. Nie mylę. Nie wiem natomiast jak może powstać blastoderma bez zarodka. Oświeć mnie.

Znasz się na dietetyce, tzn. masz ukończone studia w tym zakresie?

Mięso jest na pewno pokarmem bardziej kalorycznym, dającym więcej energii do pracy.
Poza tym człowiek jest wszystkożerny. Wskazuje na to budowa jego ciała, o czym pewnie wiesz.

[ Dodano: Nie 10 Maj, 2009 00:08 ]
Zwykle nie jestem aż tak zdeterminowana, ale kiedy czuję, że ktoś mi coś wpiera... To idę do kuchni po materiał dowodowy Uśmiech

[Obrazek: DSCF1712.JPG]

Co tu widzisz?
Ja widzę żółtko, białko, chalazy i... zarodek. A Ty?

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
09-05-2009 23:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów