Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Inkwizycja
Autor Wiadomość
Moniczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 804
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #121
 
Zygmunt napisał(a):[Z tym, ze Sw. Joanna D'arc padla ofiara odstepcow w lonie Kosciola.


Kto jest odstępcą?

Każdy kto czyni zło jest odstępcą?? Jak tak to ja też Smutny

... Chrystus jest moc? Bo?? i m?dro?ci? Bo??, to ten, kto nie zna Pisma, nie zna mocy Boga ani Jego mi?o?ci: Nieznajomo?? Pisma ?wi?tego jest nieznajomo?ci? Chrystusa."

?w. Hieronim
27-12-2005 00:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #122
 
Chyba znowu źle zrozumiałas Zygmunta :diabelek: Przytulanie

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
27-12-2005 01:02
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Moniczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 804
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #123
 
Zygmunt pisze że to byli odstępcy podczas gdy to byli chyba biskupi.

Dlatego pytam kto jest odstępcą? Czy jak mój biskup zgrzeszy to też jest odstępcą?

... Chrystus jest moc? Bo?? i m?dro?ci? Bo??, to ten, kto nie zna Pisma, nie zna mocy Boga ani Jego mi?o?ci: Nieznajomo?? Pisma ?wi?tego jest nieznajomo?ci? Chrystusa."

?w. Hieronim
27-12-2005 10:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #124
 
Wydaje mi się, że chodzi tu o fałszywą wiarę takiego człowieka. Sprawuje urząd kościelny, a tak naprawdę ŚWIADOMIE sprawuje go tylko dla jakichś korzyści, niekoniecznie dla Boga i ze względu na Boga. W ciągu wieków mnóstwo było takich duchownych :|

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
27-12-2005 14:29
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Moniczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 804
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #125
 
Offca napisał(a):Wydaje mi się, że chodzi tu o fałszywą wiarę takiego człowieka.

No właśnie, a kto jest w stanie powiedzieć że jego wiara jest w stu procentach prawdziwa? A jeśli nie jest w stanie tak powiedzieć to znaczy że jest odstępcą??

Ups, offtopic zrobiłam

... Chrystus jest moc? Bo?? i m?dro?ci? Bo??, to ten, kto nie zna Pisma, nie zna mocy Boga ani Jego mi?o?ci: Nieznajomo?? Pisma ?wi?tego jest nieznajomo?ci? Chrystusa."

?w. Hieronim
27-12-2005 14:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ddv Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,873
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #126
 
NIKT z nas nie jest doskonały, Moniczko - i każdy może popełnić błąd.
Nawet działając w dobrej wierze.
Czasy i okoliczności w jakich działała Joanna mocno różniły sie od dzisiejszych.
Nie zapominaj o tym, że władze świeckie mieszały się do spraw Kościoła praktycznie do połowy XIX wieku ...
I naprawdę trzeba było mieć bardzo mocną głowę na karku by się nie pogubić i czegoś nie "namięszać" będąc biskupem w owych czasach ...
Dla współczesnyych sprawa jest jasna - jednak będąc na stanowisku kilkaset lat temu sprawa wcale tak prosto nie wyglądała ... Smutny
Przyznajmy wprost - było kilka spraw, które były ewidentnym błędem osób Kościoła - Bogu jedynie należy zawdzięczać, że takich błędów nie było więcej ...

"Chrześcijaństwo w żaden sposób nie sprzeciwia się racjonalnemu myśleniu.
Wręcz przeciwnie - jest dużą pomocą w racjonalnym poznawaniu świata"


Sancte Michael Archangele,
defende nos in praelio,
(...)
27-12-2005 16:37
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Zygmunt Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 271
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #127
 
Moniczka napisał(a):
Zygmunt napisał(a):[Z tym, ze Sw. Joanna D'arc padla ofiara odstepcow w lonie Kosciola.


Kto jest odstępcą?

Każdy kto czyni zło jest odstępcą?? Jak tak to ja też Smutny

Moniczko

Ludzie popelniaja zlo nieswiadomie i w slabosci i taki spoosb odstepstwa nazywa sie upadkiem z ktorego mozna oskarzyc sie w sakramencie pokuty.Ne zrozum mnie zle MOniczko...w sakramencie pokuty mozna oskarzyc sie z najciezszych grzechow.

Co do Sw. Joanny D'arc...zostala spalona na stosie.W cale nie musiala poniesc tej smierci i to tym bardziej, ze duchowni, ktorzy ja skazali na smierc wiedzieli o slowach Chrystusa Pana "Szczesliwi milosierni albowiem oni milosieredzia dostapia".

Stalo jak sie stalo.Czytalem biografie tej swietej.Ogladalem o niej film.

Dla przypomnienia podam wam o niej link;

http://www.voxdomini.com.pl/sw/sw17.html

Offca napisał(a):Chyba znowu źle zrozumiałas Zygmunta :diabelek: Przytulanie

Pewnie, ze mnie zle zrozumiala Duży uśmiech Moniczke to tylko do rany przylozyc i juz sie rana goi Duży uśmiech

Moniczka napisał(a):Zygmunt pisze że to byli odstępcy podczas gdy to byli chyba biskupi.

Dlatego pytam kto jest odstępcą? Czy jak mój biskup zgrzeszy to też jest odstępcą?

Biskupi te byli odstepcami.W lonie Kosciola bylo ich wiele.

Oddani Panu Jezuowi biskupi ocenili by Joanne D'arc jako oddana Panu sluzebnice i kierowaliby sie w swojej ocenie milosierdziem.

Offca napisał(a):Wydaje mi się, że chodzi tu o fałszywą wiarę takiego człowieka. Sprawuje urząd kościelny, a tak naprawdę ŚWIADOMIE sprawuje go tylko dla jakichś korzyści, niekoniecznie dla Boga i ze względu na Boga. W ciągu wieków mnóstwo było takich duchownych :|

Zgodze sie z toba Offco.Tak rzeczywiscie bylo i tak nadal jest.

O Krwi i Wodo, ktoras wytrysnela z Serca Jezusowego jako Zdroj Milosierdzia dla nas ufam Tobie

[Obrazek: Faustina.jpg]
28-12-2005 03:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #128
 
Zygmunt napisał(a):Oddani Panu Jezuowi biskupi ocenili by Joanne D'arc jako oddana Panu sluzebnice i kierowaliby sie w swojej ocenie milosierdziem.

Ale Joasia była takim nie na rękę i dlatego ją zgładzili. Przypomina mi to trochę sytuację z Jezusem. Żydzi byli niezadowoleni, bo im Jezus narobił w państwie "rozróby" duchowej, a tu, Joasia narobiła biskupom francuskim również niezłej rozróby, głównie pod względem politycznym. A że tacy niewierni biskupi trzymali z królem, bo od niego szły zyski i kasa, to nie mogli mu się "przecież" sprzeciwić i ułaskawić kogoś, kto był dla niego zagrożeniem :krzywy:

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
28-12-2005 13:28
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
jswiec Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 682
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #129
 
Offca napisał(a):Joasia narobiła biskupom francuskim również niezłej rozróby, głównie pod względem politycznym. A że tacy niewierni biskupi trzymali z królem, bo od niego szły zyski i kasa, to nie mogli mu się "przecież" sprzeciwić i ułaskawić kogoś, kto był dla niego zagrożeniem
Co ty wypisujesz !!!!
Po pierwsze, proces Joanny d'Arc był procesem politycznym zamówionym przez angielskiego okupanta. Joanna została pojmana i jako rycerz miała prawo siedzieć w lochu aż do momentu, gdy ktoś jej nie wykupi. Ale Anglicy chcieli Joanne zabić za wszelką cenę, dlatego sfingowali proces oskarżający ją o czary [nienormalna moc pozwalająca kobiecie zostać rycerzem miałaby być szatańskiego pochodzenia]

Po drugie, inkwizycja niczego Joannie nie udowodniła, kazano jej jedynie złożyć wyznanie, którego treści nie rozumiała, a które uczyniła jedynie w imię posłuszeństwa Kościołowi. Także nakazano jej noszenie kobiecych szat w miejsce rycerskich.

Po trzecie, skazano ją parę tygodni po pierwszym wyroku na śmierć dlatego, że musiała szybko porzucić stroje kobiece w więzieniu ze względu na własne bezpieczeństwo - wiadomo było, że angielscy strażnicy gwałcili wszystkie więźniarki jak leci. Wtedy francuski biskup Rouen - podlegający jednak jurysdykcji Kościoła angielskiego, a nie francuskiego - ogłosił, że Joanna nie zastosowała się do wyroku Inkwizycji i wobec tego na pewno jest czarownicą. Biskup nazywał się Cauchon - odtąd to słowo [teraz pisane "cochon"] oznacza we francuzczyźnie po prostu świnię, nieczystego wieprza.

Rzym całkowicie skasował wyrok Inkwizycji na prośbę króla Francji w 20 lat po wydarzeniach.

cooperatores veritatis [3J,8]
-----------------------------------
Chcesz przeczytać całą Biblię, ale nie wiesz jak sie do tego zabrać?
Zajrzyj do: http://www.mateusz.pl/duchowosc/wobi/plan/
28-12-2005 13:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #130
 
jswiec napisał(a):Po pierwsze, proces Joanny d'Arc był procesem politycznym

To właśnie napisałam! Chciałabym zauważyć, że duchowieństwo, które zgodziło się spalić ja na stosie też bez winy nie było.

[ Dodano: Sro 28 Gru, 2005 ]
Cytat:Rzym całkowicie skasował wyrok Inkwizycji na prośbę króla Francji w 20 lat po wydarzeniach.

Jak zwykle na czas :roll:

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
28-12-2005 14:06
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
jswiec Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 682
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #131
 
Offca napisał(a):Rzym całkowicie skasował wyrok Inkwizycji na prośbę króla Francji w 20 lat po wydarzeniach.

Jak zwykle na czas
No cóż, w XV w. e-mail nie dochodził, Ryanair jeszcze się był nie zainstalował na lotnisku pod Rouen, a nawet - o zgrozo - nie działał najbardziej prymitywny telegraf optyczny pomiędzy wieżami gotyckich katedr [na ten pomysł wpadł dopiero Napoleon.. Szczęśliwy ]
A w dodatku akurat w tym czasie było tych papieży aż trzech [w Rzymie, Awinionie i Pizie], tak że nawet nikt by nie wiedział do kogo się zwrócić z odpowiednią prośbą... :shock: :shock: :shock:

Ponadto w swoim tekście nie piszesz z jakim królem trzymali ci biskupi i jakiej to rozruby miała ta nieszczęsna Joanna dokonać.
"Rozruba" polegała bowiem na wyzwoleniu Francji z angielskiej okupacji, zaś "niewygoda" biskupa Rouen polegała na tym, że czuł się on podwładnym króla Anglii, ponieważ Normandia wg wiążacej interpretacji prawnej była uważana wtedy za taką część wyspiarskiego królestwa jak teraz np Szkocja czy Walia.

Tu nie chodziło o "kasę", ale o średniowieczne poczucie przynależności wasalnej. Św. Stanisław dał się raczej zabić niż posłuchać niemoralnego rozkazu królewskiego, a tamten uważał, że jest najpierw gorliwym poddanym króla, a potem dopiero chrześcijaninem ! 8-[ [-X

cooperatores veritatis [3J,8]
-----------------------------------
Chcesz przeczytać całą Biblię, ale nie wiesz jak sie do tego zabrać?
Zajrzyj do: http://www.mateusz.pl/duchowosc/wobi/plan/
28-12-2005 17:25
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Moniczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 804
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #132
 
Zygmunt napisał(a):[Ludzie popelniaja zlo nieswiadomie i w slabosci i taki spoosb odstepstwa nazywa sie upadkiem z ktorego mozna oskarzyc sie w sakramencie pokuty.

Tak, nazywa się to grzechem lekkim. Natomiast świadomie i dobrowolnie popełnione zło to grzech ciężki, a nie odstępstwo. Mylę się?

... Chrystus jest moc? Bo?? i m?dro?ci? Bo??, to ten, kto nie zna Pisma, nie zna mocy Boga ani Jego mi?o?ci: Nieznajomo?? Pisma ?wi?tego jest nieznajomo?ci? Chrystusa."

?w. Hieronim
28-12-2005 18:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #133
 
jswiec napisał(a):A w dodatku akurat w tym czasie było tych papieży aż trzech [w Rzymie, Awinionie i Pizie], tak że nawet nikt by nie wiedział do kogo się zwrócić z odpowiednią prośbą...

No właśnie i jak to się stało??? Dwaj byli fałszywi, swój nie rozpoznał swego? :?
jswiec napisał(a):Ponadto w swoim tekście nie piszesz z jakim królem trzymali ci biskupi i jakiej to rozruby miała ta nieszczęsna Joanna dokonać.
Bo dokładnie nie pamiętałam z filmu ;P

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
28-12-2005 18:19
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Moniczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 804
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #134
 
Zygmunt napisał(a):[Pewnie, ze mnie zle zrozumiala Duży uśmiech

Biskupi te byli odstepcami.

Zrozumiałam Cię właśnie tak: że biskupi byli odstępcami bo byli grzeszni. Co więc źle zrozumiałam?

[ Dodano: Sro 28 Gru, 2005 17:23 ]
No a jeśli Joanne skazano tylko za to że dla własnego dobra nie chciała nosić "sukienki" no to chyba jeszcze gorzej świadczy o tych którzy ją skazali.

... Chrystus jest moc? Bo?? i m?dro?ci? Bo??, to ten, kto nie zna Pisma, nie zna mocy Boga ani Jego mi?o?ci: Nieznajomo?? Pisma ?wi?tego jest nieznajomo?ci? Chrystusa."

?w. Hieronim
28-12-2005 18:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
jswiec Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 682
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #135
 
Offca napisał(a):Dwaj byli fałszywi, swój nie rozpoznał swego?
Ano dwaj byli fałszywi.... Smutny :shock: :^o
Nawet przez takie rzeczy Kościół przeszedł i jak widać się nie rozsypał Duży uśmiech


Moniczka napisał(a):biskupi byli odstępcami
W zasadzie był tylko jeden taki biskup [Cauchon], to nie była jakaś "zmowa biskupów". Nawet Inkwizycja nie mogła niczego Joannie udowodnić, choć bardzo się starała. Tak więc był to zwykły mord sądowy, z tym że nie z rozkazu Inkwizycji a z rozkazu zbrodniczego biskupa.
Również Inkwizycja nie miała podstaw, aby nakazać Joannie to co nakazała - tego właśnie dotyczyła późniejsza kasacja Rzymu - ale przynajmniej nie skazała jej bezpośrednio na stos.

cooperatores veritatis [3J,8]
-----------------------------------
Chcesz przeczytać całą Biblię, ale nie wiesz jak sie do tego zabrać?
Zajrzyj do: http://www.mateusz.pl/duchowosc/wobi/plan/
28-12-2005 19:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów