Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Inkwizycja
Autor Wiadomość
NO Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 216
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #76
 
Cytat:Nie oceniam zle Inkwizycji.Mysle, ze dzis przydalaby sie aby nie jednego przprowadzic do porzadku.

Mowie calkiem powaznie i nie zartuje.

No to wybacz, ale nie będę komentował tych wypowiedzi...

Cytat:Mloda jestes i malo wiesz.

To co prawda nie do mnie tekst, ale jak coś takiego słyszę to mnie trzęsie. Jakim prawem osądzasz, Mój Panie, kto ile wie ??? Jakim prawem oceniasz kogoś według wieku ???

Wypowiedzi Offcy są 100 razy dojrzalsze od Twoich, Drogi Panie, ale Ciebie nikt nie ocenia. Offca przynajmniej nie tęskni za inkwizycją...

Niech ?yje gen Wojtek J.
29-11-2005 08:25
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Legwan Zielony Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 24
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #77
 
zygmunt napisał(a):Nie oceniam zle Inkwizycji.Mysle, ze dzis przydalaby sie aby nie jednego przprowadzic do porzadku

Nooo brak mi słow, widac zacofanie i mentalnosc sprzed 500 lat nie sa Ci obce....cale szczescie ze tacy jak Ty maja do gadania tyle co karp przed wigilia

Zygmunt napisał(a):Mloda jestes i malo wiesz.Zapraszam do postudiowania histori Kosciola.Sadze, ze nie zdajesz sobie sprawy z tego, ze szatan posial wiele kakolu na role Boza jaka jest Kosciol.

P.S. Nie jestem zwolennikiem palenia ludzi poniewaz nie naleze do barbazyncow, jak zdajesz sie sugerowac.

hmmm...a kim Ty jestes zeby osadzac kto ile wie kierujac sie wiekiem tej osoby ??
ehh...palene nie bo ludzie mogliby utozsamiac kosciol z hitlerowacami...ale tak mala szubieniczka, czemu nie ?? :/....normalnie porazka koles
29-11-2005 08:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
sol Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 17
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #78
 
Cytat:Nie oceniam zle Inkwizycji.Mysle, ze dzis przydalaby sie aby nie jednego przprowadzic do porzadku.

Chyba źle widzę !!!!!!!!!! :shock: :shock: :shock:
29-11-2005 09:43
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #79
 
Zygmunt napisał(a):Ile sekt porywa w swoje szpony katolikow, ktorzy pozniej z zaciekloscia zwalczaja religje, ktora zalozyl nasz Pan Jezus Chrystus.

Mniej więcej tyle ilu luidzi trafgia w szpony kościoła, albo nawet lepuej.
Zygmunt napisał(a):.Ile chrzescijan w Koscile tak naprawde kocha Pana Jezusa mysla, mowa i czynem Pytanie Jest garstka

Dla kościoła raczej ważniejsza jest (wymierna ) miłośco do kościoła niż dla Jezusa.

Jak mawiał biskup Zawisza z Kurozłęk : "A wierz sobie i w kozła byleś dziesięcinę płacił."

Jak rozumiem Zygmuncie nawet Czeka mogłaby być dobra byleby by była katolicka.
29-11-2005 10:06
Odpowiedz cytując ten post
Gregoriano Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #80
 
Adam napisał(a):Chore nie jest samo istnienie Świętej Inkwizycji, ale najwyżej jej kompetencje i ogólnie zasada dawnych czasów, że państwo stało na straży religijności swoich mieszkańców i że Kościół to w zasadzie akceptował. To było chore i owszem.

Jest chore dla nas czy było wówczas postrzegane jako chore? Skoro stawiasz taką tezę to rozwiń ją, tak pytam z ciekowości :wink:

Pustynia i ciemna noc jest ?ask?!!!

Pozdrawiam

Grzegorz
29-11-2005 10:48
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #81
 
Gregoriano napisał(a):Jest chore dla nas czy było wówczas postrzegane jako chore?

Nie duskutuję z tym twierdzeniem tylko pragnę zauważtyć Greg, że relatywizujesz moralnie. Zupełnie nie jak na bogoboknego katolika przystaje.
29-11-2005 10:51
Odpowiedz cytując ten post
Gregoriano Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #82
 
semper_malus napisał(a):Nie duskutuję z tym twierdzeniem tylko pragnę zauważtyć Greg, że relatywizujesz moralnie. Zupełnie nie jak na bogobojnego katolika przystaje.

Semper to jest pytanie, nie zauważyłeś :roll: Zresztą wolę to roztrząsać w kontekście danej epoki wtedy konkluzje będą trafniejsze. A tu od razu ocena....

Pustynia i ciemna noc jest ?ask?!!!

Pozdrawiam

Grzegorz
29-11-2005 10:56
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Cichociemny Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 521
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #83
 
Zygmunt napisał(a):Nie oceniam zle Inkwizycji.Mysle, ze dzis przydalaby sie aby nie jednego przprowadzic do porzadku.

Pociesze cię Zygmuncie Inkwizycja nie przestała istnieć tylko zmieniła nazwe (Kongregacja Doktryny Wiary) tak dzięki takim osobą ja ty ma okazje się rozwinąć i powrócić do dawnej "formy" wszystko przed nami .............

2 Tym. 4:18
Wyrwie mnie Pan ze wszystkiego z?ego i zachowa dla Królestwa swego niebieskiego; jemu niech b?dzie chwa?a na wieki wieków. Amen.
[Obrazek: radio_chn.gif]
29-11-2005 11:15
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Adam Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 211
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #84
 
ddv napisał(a):Dodajmy, że Kościół akceptował wiele rzeczy, bo ... musiał.
Począwszy od sztucznego podziału na kościól "wschodni" i zachodni i "równouprawnienia" tych Kościołów mocą władzy świeckiej, poprzez fakt "upaństwowienia" religii ( Kościól doskonale się rozwija "oddolnie" - nawet pomimo prześladowań) a skończywszy na naciski władców świeckich na Kościól by używać przemocy w stosunku do "heretyków" ...

Oj, nie do końca tak , bo jednak przeważająca część doktryny w tamtych czasach to upaństwowienie religii uważała za normalne i to nawet tacy klasycy jak św. Tomasz z Akwinu i św. Augustyn( choć w tym wypadku zgłaszano pewne wątpliwości, że biskup Hippony często zmieniał z tej materii zdanie ( Heinzeman ), albo że chodziło mu o konkretną herezję donatystów ze względu na akcenty rewolucyjne a nawet kryminalne ( D. Rops ). Przeciwko wypowiadał się chyba św. Atanazy ( ale on akurat sam był prześladowany ) i w Dialogu z Bogiem św. Katarzyny Sieneńskiej padają słowa Kościół oblubienica moja nie potrzebuje przemocy ani siły a tylko modlitwy i miłości.
Wymienić jeszcze można dominikanina Vittorio i polskich duchownych bpa Stanisława ze Skarbimierza oraz ks. Pawła Włodkowica, którzy na Soborze w Konstancji wygłosili prawno-teologiczny wywód przeciwko nawracaniu siła pogan. Ale czy nie występowali tam bardziej jako politycy niż teologiwie ? Chodziło bowiem o usprawiedliwienie polskiej polityki antykrzyżackiej, bazującej na sujuszu m.in z Tararami ( islam ). Ale fakt, że musieli mieć silne argumenty, gdyż ich wywody zostały dość przychylnie przyjęte przez Sobór.

W każdym razie - w ocenie tych spraw należy zachowac ostrożność i wiele jeszcze badać aby słusznie zwalczając oświeceniową i komunistyczną propagandę nie popaść w przesadny autoentuzjazm.

Gragoriano napisał(a):Jest chore dla nas czy było wówczas postrzegane jako chore? Skoro stawiasz taką tezę to rozwiń ją, tak pytam z ciekowości

Ano właśnie. Ale jaki z tego wniosek ?

To mówi Pan Wszechmogący. Nie mam upodobania w śmierci bezbożnego, lecz aby sie nawrócił i żył (Ez 33,11).
29-11-2005 15:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ddv Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,873
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #85
 
Semper !
Sam nie wiesz co mówisz :x
Zygmuncie !
W obecnej chwili Inkwizycja ostnieje - przekształciła się w Kongregację Nauki Wiary.
Po Soborze Watykańskim zrezygnowano z ostrych form działania - pozostawiając tylko formę tzw. "ekskomuniki pokutnej"
Czy zatem takie ostre respektowanie prawa i stosowania kar jak za Inkwizycji jest konieczne ?
Wydaje mi się że raczej nie ...
(Przypomnę, że zarówno tortury jak i wyroki śmierci były wbrew obiegowym opiniom stosunkowo rzadko jak na owe czasy stosowane przez Inkwizycję. Głównie - to kary moralne - czasami dość dotkliwe)
Wiele osób w dzisiejszych czasach jest po prostu strasznie zagubionych...
W zamęcie współczesnych czasów bardzo łatwo zejśc na złą drogę...
Zatem - współczesny sposób karania wydaje się być najbardziej dostosowanym do współczesnych czasów...
Czy są to kary lekkie :coo:
Przecież - np. za zamierzoną aborcję następuje "automatyczna" ekskomunika ...
Wymieniać można by więcej.
Zauważ jednak, że zaostrzeniu wydaje się ulegać postępowanie wobec Kapłanów dopuszczających się poważnych odstępstw od Wiary.
Zatem - "polityka" pomocy zagubionym i ostrych wymagań wobec duszpasterzy ...
Ja osobiście sądzę, ze to właściwe postępowanie ... :coo: Jednak - rzecz to być może dyskusyjna :coo:
Adam !
Z tego co mi wiadomo, to "upaństowienie" Chrześcijaństwa wiązało się początkowo z ostrymi oporami Wiernych i Kościoła już od jego zarania - faktem jest natomiast że później "przeszedł ten fakt do porządku dziennego". Doszło do tego, że Kościół i Państwo tworzyło praktycznie jeden organizm ...
Sorry - musże na dziś kończyć

"Chrześcijaństwo w żaden sposób nie sprzeciwia się racjonalnemu myśleniu.
Wręcz przeciwnie - jest dużą pomocą w racjonalnym poznawaniu świata"


Sancte Michael Archangele,
defende nos in praelio,
(...)
29-11-2005 22:34
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #86
 
ddv napisał(a):Semper !
Sam nie wiesz co mówisz



Za to ty wiesz ddv! weź przestań bo mi d*pa odpadnie ze śmiechu przez te Twoje argumenty :hahaha: !!!
29-11-2005 22:45
Odpowiedz cytując ten post
ddv Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,873
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #87
 
ups Smutny
Widzę, ze pisząc w pośpiechu dość dwuznacznie sie wyraziłem w odpowiedzi do Zygmunta.
Chodziło mi oczywiście o to, że za jak najbardziej słuszne uważam zaostrzenie kar wobec kapłanów odstępujących od zasad wiary i siejących zgorszenie - to nie podlega dyskusji.
Dyskusyjną rzeczą natomiast może być złagodzenie kar dla wiernych "świeckich"
Ja osobiście jednak jestem głęboko przekonany, ze było to jak najbardziej słuszne posunięcie.

"Chrześcijaństwo w żaden sposób nie sprzeciwia się racjonalnemu myśleniu.
Wręcz przeciwnie - jest dużą pomocą w racjonalnym poznawaniu świata"


Sancte Michael Archangele,
defende nos in praelio,
(...)
29-11-2005 23:06
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Zygmunt Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 271
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #88
 
semper_malus napisał(a):
Zygmunt napisał(a):Ile sekt porywa w swoje szpony katolikow, ktorzy pozniej z zaciekloscia zwalczaja religje, ktora zalozyl nasz Pan Jezus Chrystus.

Mniej więcej tyle ilu luidzi trafgia w szpony kościoła, albo nawet lepuej.

Nie jest wlasciwe porownywac Kosciola do sekt.Nie zyjesz wiara dlatego rozumiem twoj nienajlepszy stosunek do swietosci.

semper_malus napisał(a):
Zygmunt napisał(a):.Ile chrzescijan w Koscile tak naprawde kocha Pana Jezusa mysla, mowa i czynem Pytanie Jest garstka

Dla kościoła raczej ważniejsza jest (wymierna ) miłośco do kościoła niż dla Jezusa.

Jak mawiał biskup Zawisza z Kurozłęk : "A wierz sobie i w kozła byleś dziesięcinę płacił."

Jak rozumiem Zygmuncie nawet Czeka mogłaby być dobra byleby by była katolicka.

Jestes w bledzie semper.Milosc do Jezusa jest zawsze na 1-ym m-cu.Milosc do Kosciola-naszej Matki jest podyktowana miloscia do Boga i szacunkiem do urzedu apostolskiego.Co do tego biskupa :shock: :shock: :shock: Nie znam jego.Jezeli istnial taki i wypowiadal takie niedorzecznosci to dzis potrzebuje duzo modlitwy.

sol napisał(a):
Cytat:Nie oceniam zle Inkwizycji.Mysle, ze dzis przydalaby sie aby nie jednego przprowadzic do porzadku.

Chyba źle widzę !!!!!!!!!! :shock: :shock: :shock:

Dobrze widzisz.Ludzie niech nawroca sie poki czas Milosierdzia trwa w przeciwnym razie ich zle uczynki beda swiadczyc przeciw nim... a to juz gorsze niz najbardziej brutalna inkwizycja.

Cichociemny napisał(a):
Zygmunt napisał(a):Nie oceniam zle Inkwizycji.Mysle, ze dzis przydalaby sie aby nie jednego przprowadzic do porzadku.

Pociesze cię Zygmuncie Inkwizycja nie przestała istnieć tylko zmieniła nazwe (Kongregacja Doktryny Wiary) tak dzięki takim osobą ja ty ma okazje się rozwinąć i powrócić do dawnej "formy" wszystko przed nami .............

Zle jestes poinformowany. KDW nie jest nowa forma inkwizycji lecz stoi na strazy czystosci wiary i nie wejdzie w jakikolwiek kompromis ze swiatem podleglym wladzy zlego.



Pozdrawiam Uśmiech

O Krwi i Wodo, ktoras wytrysnela z Serca Jezusowego jako Zdroj Milosierdzia dla nas ufam Tobie

[Obrazek: Faustina.jpg]
30-11-2005 02:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
NO Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 216
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #89
 
Panie Zygusiu najdroższy,

Cytat:Zle jestes poinformowany. KDW nie jest nowa forma inkwizycji lecz stoi na strazy czystosci wiary i nie wejdzie w jakikolwiek kompromis ze swiatem podleglym wladzy zlego.

chybaś się jednak omylił, bo to nie tylko zdanie Cichociemnego, ale podziela je również Pan ddv, który co by nie mówić, jeżeli idzie o inkwizycję, ma dość ścisłe dane historyczne. Więc, aby nie być gołosłownym, Pan ddv rzecze:

Cytat:W obecnej chwili Inkwizycja ostnieje - przekształciła się w Kongregację Nauki Wiary.

No to chyba jednak Ty, Panie Zygmuncie, jesteś źle poinformowany.

Niech ?yje gen Wojtek J.
30-11-2005 08:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #90
 
Inkwizycja stała nam straży czystości wiary, na straży dogmatów i nauczania Kościoła. Więc w tym rozumieniu tego słowa ona istnieje Uśmiech Ale już nie jako brutalnhy najźdźca i kat nad "szerzej myślącymi" i /lub błądzącymi. Bo jedno drugiego nie wyklucza Uśmiech

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
30-11-2005 09:43
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów