Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Chrześcijanin czy Katolik?
Autor Wiadomość
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #31
 
...boć z prawosławnymi to raczej "nieporozumienie w rodzinie" niż różnica doktrynalna (tzn. jak się zbiorą teolodzy to różnic kupa, ale dla mnie prostaczka największa to rola papieża).

pozdrawiam
Marek
02-09-2004 09:30
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gerwaz Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 276
Dołączył: Jul 2004
Reputacja: 0
Post: #32
 
Swoja droga to smutne, ze potrafimy klocic sie o takie pierdoły... Smutny

www.malach.tox.pl
02-09-2004 16:31
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #33
 
Smutne, ale... to nie znów taka pierdoła.
Sprawa może miec potencjalnie olbrzymie konsekwencje (patrz historia ostatnich XX lat w stosunkach z anglikanizmem )

pozdrawiam
Marek
02-09-2004 17:31
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gerwaz Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 276
Dołączył: Jul 2004
Reputacja: 0
Post: #34
 
Tak to zwykle bywa kiedy chodzi o walke o stolki...

www.malach.tox.pl
02-09-2004 21:21
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #35
 
Nie widzę tego w ten sposób. Po pierwsze dlatego iż jest to urząd bezpośrednio ustanowiony przez Jezusa, po drugie dlatego że jest istotnym zabezpieczeniem Objawienia (wiesz, ze protestanci zarejestrowali już 30 000 "kościołów" ?)

pozdrawiam
Marek
03-09-2004 02:13
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gregoriano Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #36
 
Ile???????????? To są dane, które odzwierciedlają rzeczywistość czy dające istotę......

Na Woodstoku spotkałem kolesia, który powiedział mi ciekawą historię. Należał chyba do zboru zielonoświątkowego, ale gdy z nim rozmawialiśmy to już tam nie był. Dlaczego? Ponoć jego lider/animator bądź pastor - tego nie wiem - otrzymał słowo od Ducha Świętego. Brzmiało ono tak: "załóż nowy kościół"?! Bardzo ciekawe, ale jak to się ma do nauczania Pisma św. w ogólności. Nie będe tego komentował, dla mnie sprawa jest jasna. Przyjmując takie założenia wszystko co sobie człowiek wymyśli zaraz staje się prawdą.......... To tak może ogólnie, lecz jakoś nakreśla błędy. Jedno jest pewne, to nie prowadzi do jedności.

Pustynia i ciemna noc jest ?ask?!!!

Pozdrawiam

Grzegorz
03-09-2004 09:53
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #37
 
Ks.Siemieniewski napisał kiedyś na ten temat ciekawy artykuł : http://marek1962.republika.pl/_jerrydea.html

pozdrawiam
Marek
03-09-2004 12:02
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gerwaz Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 276
Dołączył: Jul 2004
Reputacja: 0
Post: #38
 
Marek MRB napisał(a):Nie widzę tego w ten sposób. Po pierwsze dlatego iż jest to urząd bezpośrednio ustanowiony przez Jezusa, po drugie dlatego że jest istotnym zabezpieczeniem Objawienia (wiesz, ze protestanci zarejestrowali już 30 000 "kościołów" ?)
Nie do konca o to mi chodzilo...

Po prostu najwiecej konfliktow miedzy chrzescijanami wybuchalo i wybucha nie tyle o sprawy samej wiary, co o zwierzchnosc i wladze (takze ziemska, przynajmniej kiedys) biskupow i papieza.

www.malach.tox.pl
03-09-2004 13:43
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #39
 
Ryzykowna teza.
Może w pewnym sensie (zapewne robisz aluzję do cesarskiego wsparcia dla Lutra), ale sądzę że to było jednak wtórne - władcy popierali kto im był wygodny.

pozdrawiam
Marek
03-09-2004 14:11
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Futrzak Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 562
Dołączył: Oct 2004
Reputacja: 0
Post: #40
 
Ja jestem katolikiem!!! I jestem z tego bardzo zadowolony. Tak jak to już Marek napisał, że w Kościele Katolickim, to co nam się nie podoba to powierzchowność. Ja wielu rzeczy nie rozumiem, a co do innych mam wątpliwości. Wiem jednak, że to wynika głównie z mojego braku "pędu ku wiedzy". Trwam w Kościele Katolickim i mam do niego pełne zaufanie, bo wiem, że został dany przez Jezusa, od którego wszystko jest dobre.

If Jah is for me, tell me whom I gon' fear? No i won't fear!
10-11-2004 22:12
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Lola Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 595
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #41
 
tak Futrzak..., ja też Kościołowi ufam, bo pochodzi od Jezusa, od Apostołów bezpośrednio...i ma dwa tysiące lat, a nie jak co poniektóre kościoły 100 lat...albo i jeszcze mniej...i jak ma się te 30.000 "kościołów" protestanckich do jedności...

...Alles was zählt,
ist die Verbindung zu Dir
und es wäre mein Ende,
wenn ich diese Verbindung verlier...
10-11-2004 23:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Daidoss Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,079
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #42
 
Ja jestesm katolikiem od 18 lat bo tyle ich mam i naprawde nigdy nie mialem czegos aby odejsc gdzie indziej. Twardo sie trzymam zasad KKK. Przynajmniej sie staram Oczko
11-11-2004 09:04
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gregoriano Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #43
 
Lola Sola scriptura, moja droga. Każdy sobie jest "papieżem".... :?

Pustynia i ciemna noc jest ?ask?!!!

Pozdrawiam

Grzegorz
11-11-2004 10:39
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gerwaz Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 276
Dołączył: Jul 2004
Reputacja: 0
Post: #44
 
Futrzak napisał(a):Trwam w Kościele Katolickim i mam do niego pełne zaufanie, bo wiem, że został dany przez Jezusa, od którego wszystko jest dobre.

Jezus zalozyl KOSCIOL. JEDEN. Ale to nie znaczy, ze wlasnie katolicki, bo jesli przesledzisz np schizme wschodnia, to tak naprawde cholera wie kto trzyma sie tego, co trzeba, a kto jest "odszczepiencem". Ludzka psychika jest jednak tak skonstruowana, zeby za tych "bladzacych" uwazac zawsze innych...
11-11-2004 12:20
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #45
 
Ja też należę do Rzymsko Katolickiego Kościoła i nie mam zamiaru przenosić się do "innego". Gerwaz, proponuje Ci sprobowac pożyć trochę w Greko Katolickim, Prawosławnym, Protestanckim, Zielonoświątkowym i przekonać się, że Rzym-Kat. to jednak JEST TEN KOŚCIÓŁ. Poczytaj sobie świadectwa ludzi, którzy opuścili Kościół RK np dla Zielonoświątkowców, a potem do niego spowrotem wrócili, bo po jakimś czasie Zielonoświątkowcy nie mieli takiemu człowiekowi nic do zaoferowania, chociażby z powodu braku jakichkolwiek tradycji.
Wierzę, że Kościół RK jest tym właściwym.
Poza tym pamiętajcie, że schizma miała przyczynę polityczno - narodową. Różnego rodzaju nieporozumienia, pogłębiające się różnice między Kościołem państwa bizantyjskiego, a Kościołem niezależnym od Bizancjum, czyli Rzym-Kat. Chodziło o różnice kulturowe, językowe, polityczne... To nie ma nic do wiary według mnie, no ale się podzielili. A szkoda. Ta jedność Kościoła o którą tak zabiega nasz papież chyba nigdy nie dojdzie do skutku. Za bardzo się już różnimy, nie w samej wierze, ale właśnie w tradycjach, obrządkach... Pomyślcie, co to by była za kłótnia, jakby Kościół miałby się znów połączyć z Prawosławnym, Greko Katolickim, Prawosławnym... Każdy by chciał, żeby zjednoczony Kościół miał charakter: wg prawoslawnych - prawosławny, wg rzymskich katolików - rzymsko katolicki, wg prawoslawnych - prawoslawny itd. Nie byłoby zgody. Nie wyobrazam sobie jakby ta jednosc miala teraz wygladac.
Ale przynaleze do rzymskiego katolicyzmu i jest mi z tym bardzo dobrze. I nie zanosi sie bym miala "zmienic" Kosciół.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
11-11-2004 12:50
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów